SK: Suomessa luultua enemmän kehitysvammaisia

Kela AOP
All Over Press
Julkaistu 16.05.2025 19:10
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Kehitysvammaisiksi määriteltyjen nuorten määrä on kasvanut merkittävästi viime vuosina.

Suomen Kuvalehti kertoo Kelan selvityksestä, jonka mukaan vuonna 2005 Suomessa asuneista 16-29-vuotiaista reilut 8 000 sai älylliseen kehitysvammaan perustuvaa tukea. Vuonna 2022 vastaava luku oli jo lähes 18 000.
Kun lukuun lisätään pelkästään vammaisetuutta saavat kehitysvammaiset, nousee ikäryhmään kuuluvien kehitysvammaisten lukumäärä yli 22 500:n.

Kelan asiantuntijat arvioivat, että Suomessa vakituisesti asuvista nuorista henkilöistä noin kahdella prosentilla on kehitysvamma. Osuus ylittää reippaasti aiemmat käsitykset kehitysvammaisuuden yleisyydestä. Länsimaissa kehitysvammaisia on tyypillisesti arvioitu olevan noin prosentti väestöstä.

Nykyään entistä useammalla arvioidaan olevan lievä tai määrittämätön kehitysvamma. Kehitysvammalääkärien puheenjohtaja Jarmo Körkkö ei silti usko, että diagnooseja olisi annettu liian kevyellä kädellä.

– Kyllä kehitysvamman takia Kelan asiakkaiksi tulleet ovat todellisia tapauksia. Ongelma on paremminkin niin päin, ettei diagnoosia uskalleta tehdä.
 

Tuoreimmat aiheesta

Kehitysvamma