Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

SK: Suomessa luultua enemmän kehitysvammaisia

All Over Press
Julkaistu 16.05.2025 19:10
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Kehitysvammaisiksi määriteltyjen nuorten määrä on kasvanut merkittävästi viime vuosina.

Suomen Kuvalehti kertoo Kelan selvityksestä, jonka mukaan vuonna 2005 Suomessa asuneista 16-29-vuotiaista reilut 8 000 sai älylliseen kehitysvammaan perustuvaa tukea. Vuonna 2022 vastaava luku oli jo lähes 18 000.
Kun lukuun lisätään pelkästään vammaisetuutta saavat kehitysvammaiset, nousee ikäryhmään kuuluvien kehitysvammaisten lukumäärä yli 22 500:n.

Kelan asiantuntijat arvioivat, että Suomessa vakituisesti asuvista nuorista henkilöistä noin kahdella prosentilla on kehitysvamma. Osuus ylittää reippaasti aiemmat käsitykset kehitysvammaisuuden yleisyydestä. Länsimaissa kehitysvammaisia on tyypillisesti arvioitu olevan noin prosentti väestöstä.

Nykyään entistä useammalla arvioidaan olevan lievä tai määrittämätön kehitysvamma. Kehitysvammalääkärien puheenjohtaja Jarmo Körkkö ei silti usko, että diagnooseja olisi annettu liian kevyellä kädellä.

– Kyllä kehitysvamman takia Kelan asiakkaiksi tulleet ovat todellisia tapauksia. Ongelma on paremminkin niin päin, ettei diagnoosia uskalleta tehdä.
 

Lisää aiheesta:

Tavallinen diagnoosi voi torpata haaveet vakuutuksesta tai asuntolainastaUSU: Tulottomia kotitalouksia jälleen ennätyksellisen paljonVakavasti sairastunut voi kokea voimakasta yksinäisyyttäKaikki nuoret eivät ehdi edes työelämään ennen kuin mielenterveysongelmat vievät työkyvyn – asiantuntija: "Epäonnistuttu"SS: Nuorille yhä useammin vammaistukea mielenterveyshäiriöiden vuoksiPsykiatri: Tämä on tämän hetken trendidiagnoosi
KehitysvammaKelaTerveys ja hyvinvointiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kehitysvamma
  • 19.11.19:42
    Prostituutio

    Auervaaramainen sarjahuijari paritti kehitysvammaista naista

  • 29.4.18:52
    Perhe

    Enon puhelu paljasti Niinalle perhesalaisuuden – tällainen oli suvun salaama Seija-täti

  • 27.4.06:28
    Asian ytimessä.doc

    Hugon iloisuus ja vaalea ulkonäkö olivatkin merkkejä vaikeasta sairaudesta – äitiä pelottaa erityisesti öisin

  • 20.3.20:04
    Työelämä

    Kehitysvammaisille uusi väylä työelämään – ahkera Hanna-Mari: "Me ollaan ihan samanlaisia työntekijöitä kuin muutkin"

  • 22.10.202418:59
    Politiikka

    Ministeri Adlercreutz MTV:lle: Rahat kehitysvammaisten oppimateriaaleihin löydettävä, tuki ei tule loppumaan