Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sebastien Ogierista hurja huhu – lähteekö ranskalaismestari Toyotalta toiseen talliin?

6:34Keskiviikko 2.8. klo 22:28Tulosruutu: Juhliiko Hyundai Suomen MM-rallissa?
Julkaistu 03.08.2023 05:55
Toimittajan kuva

Toni Heinonen

Rallin kahdeksankertainen maailmanmestari Sebastien Ogier on uusin nimi MM-sarjan siirtohuhuissa.

Ogier on ajanut Jyväskylässä päämajaansa pitävän Toyotan WRC-tallin kuljettajana vuodesta 2020. Hän ajoi Toyotalla maailmanmestariksi 2020 ja 2021, kunnes siirtyi viime vuonna tallin osa-aikaiseksi kuljettajaksi.

Ogier ei ole vielä sorvannut ensi vuodelle sopimusta Toyotan tai minkään muunkaan tallin kanssa. Saksalaisen Motorsport aktuell -lehden mukaan ranskalaiskonkari saattaa vetää ässän hihastaan ja siirtyä Hyundain kuljettajaksi.

Hyundai on pistänyt tallin johtoporrasta uusiksi tämän vuoden aikana. Formula ykkösistä tuttu Cyril Abiteboul aloitti Hyundain tallipäällikkönä kauden alussa, ja tekniikkaguru Francois-Xavier Demaison pestattiin alkukesästä Hyundain tekniseksi johtajaksi.

”FX” Demaison on Ogierille entuudestaan tuttu kaveri Volkswagenilta, jonka kalustolla Ogier ajoi ensimmäiset mestaruutensa. Saksasta kantautuvien spekulaatioiden mukaan FX:n tulo mukaan kuvioihin voisi osaltaan houkutella Ogieria tallivaihdokseen.

Hyundailla on ensi kaudesta sopimus vain ykköstähtensä Thierry Neuvillen kanssa. Suomalaiskuljettaja Esapekka Lappi käy parhaillaan neuvotteluita jatkosopimuksesta ja vaikuttaa erittäin todennäköiseltä, että pieksämäkeläinen jatkaa Hyundain kuljettajana myös ensi kaudella.

Teemu Suninen sai puolestaan pari viikkoa sitten ajaa ensimmäistä kertaa Hyundain Rally1-autolla Viron MM-rallissa. Suninen on mukana tallin ykköskalustolla myös tämän viikonlopun Suomen osakilpailussa ja näillä näkymin myös syksyllä Chilessä. Sunisen manageri Timo Jouhki kertoi ”Jyskälän” alla Ilta-Sanomille, että Suninen saa ensi vuonnakin ajaa ainakin osan kaudesta Hyundain ykköskaliiberin kalustolla.

Hyundai saattaa ajattaa ensi vuonna neljää Rally1-pääluokan autoa rallin MM-sarjassa, joten tallissa on tilaa uusille värväyksille. Hyundai ei tosin ole vielä lyönyt virallisesti lukkoon sitä, että automäärään tehdään lisäys tulevalle kaudelle.

Toyotalla puolestaan ei ole vielä yhtään sopimusta lyöty, ainakaan virallisesti, lukkoon. Maailmanmestari Kalle Rovanperän taustajoukot ovat käyneet keskusteluja myös Hyundain kanssa, mutta Motorsport aktuellinkin mukaan on todennäköistä, että suomalaisässä pysyy Toyotan miehenä jatkossakin.

Lisää aiheesta:

MM-rallitähdeltä paljastus jatkosuunnitelmistaan: "Sen jälkeen saatan olla rallin Alonso"Huhut kiihtyvät entisestään – WRC-tallipaikkaan yhdistetty Teemu Sunisen lisäksi toinenkin suomalainenHyundain WRC-tallin kuskiruletista uutta tietoaSuomalainen rallitähti yhdistetty Toyotan WRC-talliin – "Se kuulostaisi erittäin hyvältä"Tommi Mäkinen hämmentyi kysymyksestä, joka koski kuumaa kuskihuhua – "Katsotaan kuinka hommelit etenevät"Tommi Mäkisellä kunnon vaihtoehdot vähissä – tässä ovat Toyotan mahdollisuudet kuljettajamarkkinoilla!
RalliSebastien OgierToyotaHyundaiSuomen MM-ralliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • 12.12.15:51
    MM-ralli

    MM-ralliin palaava Lancia: Kovat kuskikiinnitykset

  • 9.12.10:26
    Tommi Mäkinen

    Tommi Mäkinen hyppää WRC-auton rattiin

  • 6.12.06:56
    MM-ralli

    MM-rallikauden tähtihetket julki: Jari Ketomaa räjäytti pankin – "Autossa ei ole enää osiakaan jäljellä!"

  • 5.12.16:24
    MM-ralli

    Kartturia vaihtanut Esapekka Lappi suorana: "Freesi tuulahdus"

  • 5.12.13:20
    MM-ralli

    Esapekka Lappi salamyhkäisenä MM-ohjelmastaan – "Ei tunnu että sysään perheen syrjään"