Alle 17-vuotiaiden MM-turnaukseen valmistautuva Suomen maajoukkue sai loppuviikosta hyviä uutisia, kun nilkkaleikkauksesta kuntoutuva Ville-Veikko Savolainen pystyi osallistumaan torstain harjoitusotteluun. Savolainen vaihdettiin kentälle parikymmentä minuuttia ennen loppuvihellystä.
- Oli hienoa päästä taas kentälle. Pelituntuma on tosin vielä hukassa, mutta se tulee takaisin harjoitusten ja otteluiden myötä, pirteästi pelannut FC Lahden hyökkääjä Savolainen kertoi.
Valmentaja Jyrki Heliskoskelle Savolaisen toipuminen on hyvä uutinen. Hyökkääjä kuuluu Suomen kokeneimpiin pelaajiin 44 maaottelullaan. Nuorukaisen tehot ovat myös olleet kohdallaan. Pallo on löytänyt tiensä verkkoon Savolaisen lapikkaasta 11 kertaa.
Lopullinen MM-kisaryhmä nimetään lauantaina.
(MTV3-STT)
