Entinen taidekauppias Jouni Ranta kertoo tänä iltana nähtävässä MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa, miten hän myi Suomen täyteen väärennettyä taidetta.
– Kolme ensimmäistä vuotta en tiennyt mitä myin. Seuraavat puolitoista vuotta en uskaltanut kysyä, koska tämä oli hyvää bisnestä ja ajattelin, että en munaa sitä, jos ne ovatkin väärennöksiä, Jouni Ranta sanoo.
Ranta myi Suomen taitavimman taideväärentäjän Veli Sepän maalaamia väärennöksiä. Miehet tapasivat vuonna 1982. Ja sen jälkeen kauppa todella kävi.
Kirjassaan ”Vilpitön mieli” Ranta toteaa, että suomalaiskotien paraatipaikoilla roikkuu nyt tuhansia taideväärennöksiä.
Väärennetty taide on ollut maan tapa. Taulut on myyty maan ja maailman arvostetuimpien taiteilijoiden töinä ja niitä ovat myyneet myös maan arvostetuimmat taideliikkeet ja huutokaupat.
Rannan mukaan väärennöksillä on tehty kymmeniä miljoonia euroja ja huijatuiksi ovat tulleet parhaatkin asiantuntijat.
– On aina menty raha edellä. Huutokaupoissa saa väärästä saman rahan kuin oikeastakin. Ja kyllähän ne (väärennökset) on niin hyviä, että eihän niitä välttämättä ymmärrä, Ranta sanoo.
"Tämä on vaiettu"
Rannan mielestä huutokaupat, museot ja taideliikkeet ovat luoneet tilaisuuden, joka teki hänestä ja muista varkaan. Ranta nimeää kirjassa useita taidemaailman toimijoita, mutta yhtään kunnianloukkausjuttua Rantaa vastaan ei ainakaan toistaiseksi ole nostettu.