KalPan Sami Kapanen tietää USA-ottelun panokset.
- Olen ollut viisi kertaa mukana MM-kisoissa. Tilanne on tuttu, se on tulos tai ulos tässä vaiheessa turnausta, Sami Kapanen sanoi MTV3:lle.
Tilanteessa ei ole kuitenkaan mitään outoa ammattiurheilijalle. Ammattilainen pelaa aina voitosta.
- Tämä on sytyttävä tilanne meille. Kanada toi jo parhaat puolet joukkueesta esille. Nyt on sama tilanne, ja se tuo vain lisää virtaa kaikkiin. Nyt ei tarvitse säästellä, ei ole mitään syytä säästellä, Kapanen jatkoi.
Tutustui USA:aan bussissa
Kapanen silmäili jenkkien pelaajalistaa tiistaina, kun Leijonat körötteli bussilla Zürichista kauniiseen Bernin kaupunkiin.
- Vastaan tulee nuori ja taitava joukkue. Se on sopiva eurooppalaiseen kaukaloon. Mutta en murehdi vastustajaa, pääpaino on omassa tekemisessä, viime kauden SM-liigatähti muistutti.
Leijonien siirtyminen Berniin sujui muutenkin leppoisissa tunnelmissa.
- Perusbussimatka se oli. Takaosassa oli korttirinki. Muut tekivät mitä tekivät. Nopeahan tuo matka oli, Kapanen sanoi.
