Hyvät hyökkääjät voivat olla pimennossa koko pelin, mutta ratkaista sekunnin murto-osassa koko kamppailun.
Tero Tiitusta on muodostunut salibandyyn armoitettu voittomaalien tekijä, joka takasi SSV:lle jatkoaikaosumallaan 9-8-voiton SPV:stä kolmannessa SM-finaalissa.
Tiitu haahuili kentällä 69 minuuttia, mutta 15 sekuntia ennen jatkoajan päätöstä hän tykitti ratkaisun. Mieleen muistui Suomen ensimmäisen MM-kullan tuonut osuma kolme vuotta sitten Tshekissä, mutta tällä kertaa joukkueen esitys ei miellyttänyt lainkaan pelaajaa.
- Hyvä, että näinkin huonolla pelillä voi voittaa. Meidän joukkue alisuorittaa edelleen laajalla rintamalla aika paljon, Tiitu puhisi pelin jälkeen.
Varsinaisella peliajalla SSV oli parhaimmillaan neljän maalin johdossa. Se teki avausmaalinsa jo kolmen minuutin kohdalla, eikä ollut tappioasemassa missään vaiheessa ottelua. SPV kampesi kuitenkin tasoihin kerta toisensa jälkeen.
- Mestaruudet voitetaan yleensä puolustamalla, ja aikaisemmin olemme pitäneet palloa ja juoksuttaneet vastustajaa. Nyt näistä ei ole tietoakaan, Tiitu sanoi.
SPV:tä koetellaan
Päätöserässä hallitseva mestari sortui pudotuspelien perisyntiinsä jäähyilyyn ottamalla jopa neljä kaksiminuuttista. Kapteeni Mikael Järvi istui niistä kaksi, eikä SPV jättänyt mahdollisuuksiaan käyttämättä. Kahdesti pallo lyötiin päätöserässä ylivoimalla Henri Toivoniemen selän taakse.
