Nyrkkeilyn ammattilaiskehiin siirtynyt Robert Helenius iskee ensimmäisen ottelunsa lauantaina. Saksan Bayreuthissa miteltävässä raskaansarjan ottelussa porvoolainen kohtaa Gene Pukallin. Saksalainen Pukall, 33, on otellut 27 kertaa ja voittanut 14 kertaa, joista 12 on tullut tyrmäyksellä.
- Täytyy myöntää, että perhosia on vatsassa. Täytyy säilyttää tiukka pakka ja kaveri etäisyydellä, sillä hän on minua noin 10 senttiä lyhyempi, mutta roteva, Helenius arvioi.
Helenius muutti perheensä kanssa Saksaan huhtikuun alussa. Toistaiseksi perhe on viettänyt hotellielämää, sillä he eivät ole löytäneet vielä asuntoa.
- Valmistautuminen otteluun on sujunut hyvin. Olen harjoitellut täällä Bayreuthissa ammattilaisten kanssa kolme viikkoa. Lauantaina täytyy vain liikkua ja lyödä kovaa, Helenius tiivistää.
(MTV3-STT)
