Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
1:50Kaikki riskimaista saapuvat määrätään pakolliseen karanteeniin – sakon tai vankeuden uhallaKaikki riskimaista saapuvat määrätään pakolliseen karanteeniin – sakon tai vankeuden uhalla
Julkaistu 11.08.2020 12:32
Toimittajan kuva
Tommi Forsman

tommi.forsman@mtv.fi

Maanantaina päätettyjen uusien koronatoimien toteuttamista valmistellaan nyt täyttä häkää. Käytännössä mitään valmista listaa maanantaina päätettyjen tiukempien koronatoimien käytännön vaikutuksista ei vielä ole.

STM:n valmiusjohtaja Pekka Tulokas kertoo MTV Uutisille, että jatkuvasti koolla olevat työryhmät valmistelevat nyt toimet, miten esimerkiksi riskimaista saapuvan tavaraliikenteen kuljettajien karanteeni voitaisiin toteuttaa, ja miten elintärkeän rahtiliikenteen toimivuus voidaan samalla turvata.

– Tavaraliikenteen osalta tulee olemaan kohtuullisen haastavaa. Rekkahan on voinut kuorman tuotuaan Suomeen ajaa myös muutaman keikan Suomen sisällä ja se on kohtuullisen iso tehtävä, miten karanteeni pystytään sitten toteuttamaan.

Lue myös: Mihin Skopjen lennon koronapotilaat ohjattiin? Suurin osa jatkoi matkaansa Turusta eteenpäin – IS: Lennon tartuntamäärä nousi 26:een

Vastaavaa työtä joudutaan tekemään nyt kiivaasti myös länsirajan osalta, jossa liikenne on koronarajoituksista ja suosituksista huolimatta vilkasta. Ruotsin vastaisen rajan osalta työryhmällä on viikko aikaa saada malli valmiiksi.

– Pelkästään Torniossa on viikkotasolla noin 120 000 kappaletta rajanylityksiä eli volyymit ovat todella isoja, Pekka Tulokas havainnollistaa tilanteen laajuutta.

Lue myös: 

Riskimaiden rekkakuskien karanteeni, Tornion vuotava raja... – ministeriö tuskailee MTV:lle, miten uusien koronarajoitusten porsaanreiät aiotaan paikata: "Iso tehtävä"

Päivä rajan takana töissä ja kaksi viikkoa karanteenissa? Mikko Kärnä: Krista Kiurun koronalinjauksessa on paha valuvika – "Tuolla alueella asiointi rajan yli on jokapäiväistä"

THL:n terveysturvallisuusosaston johtaja Mika Salminen totesi eilen tiedotustilaisuudessa, että niin ikään ruotsinlaivoilta tuleville sovelletaan pakkokaranteenia. Riskimaista palaaville voidaan myös määrätä pakollisia koronatestejä.

KoronavirusLiikenneRajavalvontaKotimaa
Toimittajan kuva
Tommi Forsman
MTV Uutiset

Tommi Forsman työskentelee MTV Uutisissa uutistoimittajana sekä etusivua taittavana toimittajana. Hän kirjoittaa laajasti eri aiheista.

Lisää aiheesta:

Kalkkiviivoilla valmistunut maahantulomalli hiertää hallitusta ja kansalaisia – "Ei kerro hyvästä hallintokulttuurista"Kommentti: Avin ja ministeriön kiista vain viimeisin esimerkki – hallituksen koronatoimien lopputulos alkaa näyttää ennakoimattomaltaSaadaanko tänään päätöksiä jatkosta? Poikkeuslupa maahantulorajoituksiin päättyy sunnuntainaHUS-johtaja uskoo, että pakkotoimien vaatima massiivinen lisäkapasiteetti on mahdollista toteuttaa: Aikataulu on haastava, kun tämä tulee päivien eikä viikkojen varoitusajallaLapin ylilääkäri ei usko, että Ruotsin rajalle saadaan mittavaa testausta – väläyttää ideaa Pohjois-Ruotsista turvallisena matka-alueena: "Karanteenissa täytyy pysyä kaikin keinoin"Eeva Lehtimäen kommentti: Skopjen shokkiherätys – korona on taas täällä, mutta vaikka Kiuru laittoi "kovat piippuun", on puheiden ja todellisuuden välillä ruma ristiriita

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • Eilen13:56
    Influenssa

    Kovan influenssa-aallon taustalla muutos viruksessa, kertoo WHO – Suomen huippuviikot vielä edessä

  • 11.12.10:05
    Koronarokotus

    Väitöstutkimus vahvistaa: Rokotteet vähensivät selvästi koronakuolemia Suomessa

  • 20.11.16:01
    Politiikka

    Kenen tarina jää kerrottavaksi Marinin "tuhlaajahallituksesta"? Tästä erikoisessa miljardikiistassa on kysymys

  • 19.11.20:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • 19.11.15:03
    Koronatesti

    Poliisit tulivat hakemaan naista koronatestiin – puri ja yritti sylkeä kasvoille: "Te kuolette kaikki"