Ranskan jalkapallomaajoukkueen keskikenttäpelaaja Franck Ribéry joutuu olemaan kentiltä sivussa noin kaksi kuukautta. Ribéry loukkasi nilkkansa ja polvensa EM-kisojen C-alkulohkon viimeisessä ottelussa Italiaa vastaan.
- Hänellä on ikävä nilkan venähdys. Hän joutuu käyttämään kainalosauvoja, sillä hän ei pysty astumaan jalalla, Ranskan päävalmentaja Raymond Domenech kertoi lehdistötilaisuudessa.
Ribéryn edustama saksalaisseura Bayern München kertoi myöhemmin verkkosivuillaan, että pelaaja leikataan torstaina Münchenissä. Bayernin puheenjohtaja Karl-Heinz Rummenigge oli kuitenkin helpottunut, että Ribéryn jalka ei ollut murtunut, kuten aluksi pelättiin.
- Olemme syvästi pahoillamme loukkaantumisesta. Samanaikaisesti olemme kuitenkin onnellisia, että ensimmäinen paha ennustus ei käynyt toteen, Rummenigge sanoi.
Ribéryn ei ehdi todennäköisesti kuntoutua Bundesliigakauden alkuun. Kausi Saksassa alkaa jo elokuussa.
(MTV3-Reuters)
