CANAL+:n futisasiantuntija Pasi Rautiainen pitää Portugalin ja Hollannin välistä ottelua "kiharaisena" jalkapallon EM-kisoissa Ukrainan Harkovassa sunnuntaina.
Rautiainen uskoo, että tuossa ottelussa ratkeaa B-lohkon toinen jatkoonmenijä. Hän on vakuuttunut, että Saksa valtaa toisen jatkopaikan.
- Jotenkin tunne on se, että Portugali ei päästä tuota ottelua käsistään. Hollannin ainoa mahdollisuus on hyökätä jopa riskin rajamailla, Rautiainen enteilee MTV3.fille.
Portugalilla tiivis keskikentän puolustuspeli
Rautiainen arvelee, että Portugalin taktiikka olisi varsin selvä.
- Uskon että Portugali lähtee peliin samalla tyylillä kuin Saksaa vastaan. Portugali näytti pelissä Saksaa vastaan, että pystyy myös puolustamaan tiiviisti ja kurinalaisesti. Se tukkii keskialueen, mikä tarkoittaa, että esimerkiksi Cristiano Ronaldolle tulee tilaa - hänelle avautuu paikkoja väliinjuoksuihin, joita hän rakastaa. Pakkohan hänen on osua jossain vaiheessa, Rautiainen vihjaa.
- Portugalin puolelta ei ehkä karvata vaan annetaan tulla puoleen kenttään. Sinne Hollanti tulee ja alkaa pitää palloa. Usein Hollantia vastaan 21 pelaajaa pelaa enemmän tai vähemmän Hollannin vastustajan kannalta puolustavalla kenttäpuoliskolla, Rautiainen huomauttaa.
"Hollanti on jukuripäinen"
Pasi Rautiaisen mielestä Hollanti pelaa hyökäyspäässä liian seisovaa peliä.

