Ranskassa on löydetty ensimmäinen koronavirustartunta, joka edustaa Britanniassa hiljattain havaittua viruksen tarttuvampaa muunnosta. Asiasta kertoi Ranskan terveysministeriö myöhään joulupäivänä.
Ministeriön mukaan tartunta todettiin Ranskan kansalaisella, joka asuu Britanniassa.
Hän oli saapunut Lontoosta Ranskaan 19. joulukuuta, ja hänet testattiin sairaalassa kaksi päivää myöhemmin. Ministeriön mukaan tartunnan saanut on oireeton ja eristäytyy nyt asunnossa Toursissa maan keskiosissa.
Ministeriöstä kerrotaan, että viranomaiset ovat jäljittäneet tartunnan saaneen kontakteja.
Aiemmin uuden muunnoksen tartuntoja on löydetty ainakin Italiasta, Hollannista, Tanskasta ja Australiasta.
Tuhannet rekat jäivät jumiin
Britanniassa tavatun aiempaa tarttuvamman virusmuunnoksen takia useat maat, muiden muassa Ranska, ovat voimakkaasti rajoittaneet matkustamista Britanniasta. Suomi on kieltänyt Britanniasta saapuvat lennot määräajaksi.
Uutistoimisto AFP:n mukaan Ranska on sittemmin sallinut muun muassa omien kansalaistensa paluun ja EU-kansalaisten saapumisen Britanniasta, mutta vaatii matkustajilta negatiivista koronavirustestiä.
Rajoitukset ovat vaikuttaneet myös rekkaliikenteeseen Britanniasta Ranskaan.
Joulupäivänä yli tuhat rekkaa saapui Calais'n satamaan Ranskassa, kun Britanniaan joulun alla kasaantunut rekkasuma on alkanut purkautua. Rekkoja oli päästetty Ranskaan myös edeltävänä päivänä.
