Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ranskassa löydetty ensimmäinen tapaus tarttuvampaa koronavirusmuunnosta – tuli maahan Britanniasta

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 26.12.2020 04:54

MTV UUTISET - STT

Ranskassa on löydetty ensimmäinen koronavirustartunta, joka edustaa Britanniassa hiljattain havaittua viruksen tarttuvampaa muunnosta. Asiasta kertoi Ranskan terveysministeriö myöhään joulupäivänä.

Ministeriön mukaan tartunta todettiin Ranskan kansalaisella, joka asuu Britanniassa.

Hän oli saapunut Lontoosta Ranskaan 19. joulukuuta, ja hänet testattiin sairaalassa kaksi päivää myöhemmin. Ministeriön mukaan tartunnan saanut on oireeton ja eristäytyy nyt asunnossa Toursissa maan keskiosissa.

Ministeriöstä kerrotaan, että viranomaiset ovat jäljittäneet tartunnan saaneen kontakteja.

Aiemmin uuden muunnoksen tartuntoja on löydetty ainakin Italiasta, Hollannista, Tanskasta ja Australiasta.

Tuhannet rekat jäivät jumiin

Britanniassa tavatun aiempaa tarttuvamman virusmuunnoksen takia useat maat, muiden muassa Ranska, ovat voimakkaasti rajoittaneet matkustamista Britanniasta. Suomi on kieltänyt Britanniasta saapuvat lennot määräajaksi.

Uutistoimisto AFP:n mukaan Ranska on sittemmin sallinut muun muassa omien kansalaistensa paluun ja EU-kansalaisten saapumisen Britanniasta, mutta vaatii matkustajilta negatiivista koronavirustestiä.

Rajoitukset ovat vaikuttaneet myös rekkaliikenteeseen Britanniasta Ranskaan.

Joulupäivänä yli tuhat rekkaa saapui Calais'n satamaan Ranskassa, kun Britanniaan joulun alla kasaantunut rekkasuma on alkanut purkautua. Rekkoja oli päästetty Ranskaan myös edeltävänä päivänä.

Tuhannet rekkakuskit jäivät moneksi päiväksi Britannian puolelle jumiin, kun Ranska keskeytti rajanylitykset kahdeksi vuorokaudeksi Britanniasta löytyneen koronaviruksen mutaation vuoksi.

Calais'n sataman operaattorin johtajan mukaan rekkasuma voidaan saada puretuksi tapaninpäivään mennessä. Satama on ollut poikkeuksellisesti auki myös joulupäivänä, jotta rekat Britanniasta Manner-Eurooppaan pääsisivät kulkemaan. Toiseen suuntaan liikennettä ei ole sallittu.

Pahimmillaan Britanniassa oli jumissa jopa 10 000 rekkaa.

Ranskassa viidenneksi eniten tartuntoja

Yhdysvaltalaisen Johns Hopkinsin yliopiston seurannan mukaan Ranskassa on maailmanlaajuisesti todettu määrällisesti viidenneksi eniten koronatartuntoja.

Tartuntoja on vahvistettu yli 2,6 miljoonaa ja virukseen liittyviä kuolemia on kirjattu yli 62 000.

Seurantasivusto Worldometerin mukaan miljoonaa asukasta kohden Ranskassa on todettu lähes 39 000 tartuntaa ja yli 950 kuolemaa. Yhdysvalloissa, jossa on määrällisesti todettu eniten tartuntoja ja niihin liittyviä kuolemia, vastaavat suhdeluvut ovat yli 57 800 ja yli tuhat. 

Suomessa miljoonaa asukasta kohden on todettu lähes 6 250 tartuntaa ja 95 koronavirukseen liittyvää kuolemaa.

Worldometerin ja Johns Hopkinsin yliopiston listaamat tartuntaluvut poikkeavat hieman toisistaan.

Lisää aiheesta:

WHO varoittaa Eurooppaa koronaviruksen uudesta muunnoksesta – Saksan hallituslähteen mukaan kaikki EU-maat saattavat hyväksyä lentojen keskeytyksenSaksassa, Venäjällä ja Yhdysvalloissa ennätysmäärät koronatartuntoja – Merkeliltä synkkä varoitus: "Edessä neljä vaikeaa kuukautta"Britit pääsevät kohta pubeihin, ravintoloihin ja kampaamoihin, Saksassa alueellinen liikkumisrajoitusMaailmalla järeitä keinoja koronaviruksen leviämisen estämiseksi: Norja käännyttää matkustajia, Ruotsissa toinen koronakuolemaKoronavirustartunnat ylittivät 100 000:n haamurajan: uusia tartuntoja muun muassa Niilin risteilyaluksella ja Vatikaanissa – Kiinan Hubeissa ei yhtäkään uutta tartuntaaUhrien määrä nousee ja varotoimet lisääntyvät: Kiinassa ainakin 213 koronaviruskuolemaa, todettuja tartuntoja jo yli 9 000
RanskaKoronavirusIso-BritanniaLontooUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ranska
  • 10:55
    Ulkomaat

    Ranskan uusi pääministeri eroaa

  • Eilen22:01
    Emmanuel Macron

    Macron nimitti Ranskalle uuden hallituksen

  • Eilen17:07
    Matkailu

    Itärajasta matkailuvaltti! Aikamatka vanhaan Savonlinnaan näytti Helena Petäistölle, miten Itä-Suomi voi pelastua

  • 4.10.23:08
    Myrskyt

    Ainakin kaksi kuollut Ranskassa Amy-myrskyssä

  • 3.10.12:04
    Varjolaivasto

    Venäjän varjolaivastoon kuuluvaksi epäilty tankkeri jatkoi matkaansa Ranskasta