Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rallitähti paljasti: Ei edes yrittänyt estää Kalle Rovanperän nousua edelle

Craig Breen Monte Carlon MM-rallissa.
Craig Breen Monte Carlon MM-rallissa. Rallit.fi
Julkaistu 26.01.2022 05:57

TONI HEINONEN

Craig Breenin urakka M-Sport Fordin ykköskuljettajana sai onnistuneen alun Monte Carlon MM-rallissa.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Japanin MM-ralli 6.–9.11.

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.

Ensimmäistä kertaa täyden kauden ajava Breen kuittasi kolmostilan sunnuntaina päättyneestä klassikkokisasta. Breen ei yltänyt pohja-aikoihin, mutta varma suoritus toi palkintosijan irlantilaiskuljettajalle.

– Tämä oli hyvä tapa aloittaa MM-sarja. Emme ehkä odottaneet näin hyvää tulosta, sillä en ollut ajanut tätä rallia neljään vuoteen. Odotimme, että tästä tulee vaikea kilpailu meille, kertoi Breen, joka ajoi edellisillä kausilla vain yksittäisiä kisoja Hyundain WRC-autolla.

– Yritimme ajaa tasaisesti ja välttää virheitä. Hyökkäsimme silloin, kun oli sen aika. Pysyimme keskellä tietä ja saimme hyvän tuloksen.

LUE MYÖS: Esapekka Lappi yllätettiin kesken kauppareissun – Sebastien Ogierin ratkaisu tuli uutisena: "Siinähän se näköjään paljastui"

Toyotan Kalle Rovanperä sijoittui Breenin perässä kisassa neljänneksi. Rovanperä keräsi kuitenkin Montesta Breeniä isomman pistepotin, kun hän ajoi pohja-ajan kisan päättäneellä Power Stage -erikoiskokeella, mistä hänet palkittiin viidellä lisäpisteellä.

Breen ei tehnyt hyökkäystä päätöspätkällä. Eikä hän sen enempää yrittänyt estellä sitä, että Rovanperä voisi nousta MM-pisteissä hänen edelleen.

– Meille oli parempi, jos Kalle on edellä Ruotsin MM-rallin lähtöjärjestyksessä. Kaikki meni siinä mielessä hyvin, Breen sanoi.

Montessa sensaatiomaisen voiton ottanut Sebastien Loeb ja Toyotan Sebastien Ogier ovat MM-pistetaulukon kärkisijoilla. Ranskalaiskonkarit ajavat tänä vuonna vain valikoiduissa ralleissa ja kumpikin jättää väliin Ruotsin talvirallin.

Tämä tarkoittaa sitä, että MM-pisteissä kolmantena olevan Rovanperän tehtävänä on toimia aura-autona Ruotsin MM-rallin avauspäivänä.

– Minun ei tarvitse avata tietä, mutta olen lähellä kärkeä. Odotan itse asiassa todella paljon Ruotsin rallia ja kisaa ennen ajettavia testejä, Breen kertoi.

Juttu jatkuu videon alla. 

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

LUE MYÖS: Kalle Rovanperä päätyi erikoiseen tilanteeseen – tallipomo Latvala: ”Tätä ei ole varmasti tapahtunut koskaan aiemmin”

Ruotsin rallin pitäisi sopia Breenille Monte Carloa paremmin. Breen sijoittui vauhdikkaassa talvirallissa toiseksi vuonna 2018 Citroenilla.

– Ruotsin rallista tulee nyt erilainen. Aiemmin olen ajanut osittaisia kausia, joten olen lähtenyt kisaan kärjen takaa. Perjantaisin tein hyvän suorituksen ja yritin pitää sijoituksen koko viikonlopun.

– Yritämme ajaa mahdollisimman vahvan kilpailun. Ensimmäistä kertaa elämässäni ajan täyden MM-sarjan, joten kaikki pisteet ovat erittäin arvokkaita, Breen painotti.

LUE MYÖS: Jari-Matti Latvala hämmästyi kilpailijan tasosta – numerot paljastavat ruman romahduksen: ”Heille tuli kiire”

Ruotsin MM-ralli ajetaan helmikuun lopulla uusilla erikoiskokeilla Uumajan ympäristössä.

Lisää aiheesta:

Sebastien Ogier sai Toyotalta jokerikortin MM-taisteluun – kutkuttava paljastus ensi kaudestaSebastien Ogierilta täystyrmäys spekulaatioille – hämmästelee asemaansa: "En odottanut"Viime kauden floppikuski näytti Ruotsin MM-rallissa – "On jopa vähän epätodellista"Sebastien Ogierilta lupaava arvio Kalle Rovanperästä – "Toivon, että se tapahtuu pian"Paha ulosajo toi jatkoa WRC-tähden surkealle putkelle – tallipomo pettyi: "Voisimme tietenkin huutaa hänelle"Tommi Mäkisen ykköstykki latasi pöytään kovaa tekstiä: vieressä istuneet kilpakumppanit kuulivat puhuttelevan varoituksen – "Muistelkaapa viime kertaa"
RalliKalle RovanperäCraig BreenToyotaM-SportMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • ke12:58
    MM-ralli

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • ti13:17
    MM-ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"

  • ti10:47
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä mielissään Juha Kankkusen linjauksesta

  • ti06:55
    MM-ralli

    Jättitalli rämpii karmealla tavalla – asiantuntijalta lohduton näkemys: "Enpä usko, että ruvetaan"

  • ma06:58
    MM-ralli

    Kaiken nähnyt MM-rallipomo järkyttyi Kalle Rovanperän tempusta – huima arvio suomalaisesta