Esapekka Lappi ehti jo kertaalleen hyvästellä rallin MM-sarjan, kunnes Hyundailta tullut puhelu laittoi asiat jälleen kerran uusiksi.
Lappi jättäytyi kartanlukijansa Janne Fermin kanssa sivuun MM-sarjasta kauden 2024 päätteksi ajettuaan sitä ennen vajaan kalenterin Hyundain ratissa.
Lue myös: Esapekka Lappi: Paluu MM-ralliin!
Hyundai kuitenkin tarvitsi paikkaajaa Ott Tänakille, joka kertoi lopettamisestaan tämän kauden lopussa. Vielä tässäkään kohtaa Lapissa ei herännyt toive ajopaikasta.
– En ajatellut sekuntiakaan, että minulle soitettaisiin tästä aiheesta. Minulla ei ollut ajatuksia, että lähtisin enää tuonne. Se tuli kyllä niin puskista, Lappi kertoo MTV Urheilulle tallipomo Cyril Abiteboulin puhelusta.
Perjantaina talli tiedotti, että Lappi jakaa tulevalla kaudella tiimin kolmannen auton ja kanssa. ja kiertävät kalenterin läpi kahdella muulla autolla.

