M-Sport Fordin ykköskuljettaja Craig Breenin surkea putki sai jatkoa Suomen MM-rallissa lauantaina.
Breenin matka päättyi aamupäivän lenkillä Rapsulan erikoiskokeelle. Irlantilaiskuljettaja ajoi liian kovaa pieneen nyppyyn, ja Ford Puman takakulma otti osumaa kiveen. Fordin oikea takapyörä jäi ripustuksineen niille sijoilleen.
LUE MYÖS: Raju ulosajo uusista kuvakulmista: Suomen MM-rallin osuma iski pyörän irti autosta
Breen on kokenut nyt keskeytyksen peräti kolmessa perättäisessä MM-rallissa. Irlantilaiskuljettajaan kohdistui kovat odotukset ennen kauden alkua, mutta tulokset ovat jääneet laihoiksi.
– Olen erittäin pettynyt, M-Sport Fordin tallipäällikkö Richard Millener totesi.
– Hän on sanonut, että hän pystyy ajamaan hyviä tuloksia. Nyt hänen pitäisi myös todistaa se ja tehdä tuloksia.
Ford Puman pitäisi olla kilpailukykyinen auto - sen on tehnyt selväksi etenkin tallin keikkakuljettaja Sebastien Loeb. Yhdeksän kertaa maailmanmestaruuden valloittanut Loeb voitti Fordilla kauden avausrallin Monte Carlossa. Ranskalaiskonkari väläytti Puman vauhtia myös Portugalin ja Kenian ralleissa, joista tosin ei tullut huipputulosta ulosajon ja teknisten murheiden vuoksi.
Loeb ajaa vain valikoituja kisoja tällä kaudella, joten tuloksenteko on enemmänkin Breenin harteilla. Mutta kuinka irlantilainen saataisiin ryhdistäytymään ja välttämään turhat virheet?
