Paahtava helle sekä kiviset, pölyiset ja mutkaiset vuoristotiet tekevät Kreikan Akropolis-rallista yhden MM-sarjan vaativimmista osakilpailuista. Sekä autojen että kuljettajien kestävyys on koetuksella, kun lämpötila auton ohjaamossa saattaa nousta jopa yli 50 asteeseen.
Akropolis-ralli on yksi perinteikkäimmistä kilpailuista MM-sarjassa, sillä ralli ajetaan tänä vuonna jo 58. kerran. Viime vuonna Akropolis palasi MM-kalenteriin yhden välivuoden jälkeen. Kilpailun voitti ranskalainen Sebastien Ogier.
Eniten voittoja (5) on skotti Colin McRaella. Suomalaiskuljettajista kahteen voittoon ovat yltäneet Juha Kankkunen, Ari Vatanen ja Marcus Grönholm, joka katkaisi vuonna 2006 suomalaisten 15 vuotta kestäneen voitottoman kauden Kreikassa. Grönholm uusi voittonsa seuraavana vuonna.
Akropolis-rallin keskuspaikkana toimii viime vuoden tapaan Loutrakin rantakaupunki, joka sijaitsee 85 kilometrin päässä pääkaupunki Ateenasta. Virallinen lähtö tapahtuu torstaina Ateenassa lähellä historiallista Akropolis-kukkulaa, jonka mukaan ralli on saanut nimensä.
Lähtöjuhlallisuuksista kuljettajat suuntaavat suoraan kilpailun ensimmäiselle erikoiskokeelle, 25 kilometriä pitkälle Kinetan pikataipaleelle. Perjantai on pisin ja haastavin kuskeille: päivään sisältyy kisan klassikkopätkiä, mutta niillä ei voi liiemmin kolhia autoa, koska päivän aikana on vain kaksi vartin mittaista etähuoltoa Itean kaupungissa.
Lauantaina ohjelmassa on täysin uusi Zirian erikoiskoe. Sunnuntaina reitti kulkee viimevuotiseen tapaan lähellä Loutrakia, ja kuskeilla on ajettavana vain viisi erikoiskoetta. Rallin päättävä bonuserikoiskoe (Power Stage) koostuu Aghii Theodori -erikoiskokeen neljästä ensimmäisestä kilometristä.
Akropolis-rallin tulevaisuus on vaakalaudalla Kreikan talouskriisin vuoksi. Huhujen mukaan perinteikäs kilpailu pudotettaneen ensi vuoden MM-kalenterista.
Vuoden 2011 voittaja: Sebastien Ogier, Citroen 4.04.44,3 -
