Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Raju uudistus: F1-kuskien suut aiotaan tukkia – myös Kalle Rovanperä saa olla tarkkana

George Russell (vas.), Max Verstappen ja Lando Norris saavat olla jatkossa kieli keskellä suuta sanomisiensa kanssa.
George Russell (vas.), Max Verstappen ja Lando Norris saavat olla jatkossa kieli keskellä suuta sanomisiensa kanssa.xpbimages.com
Julkaistu 23.01.2025 10:50
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Kansainvälinen autoliitto FIA aikoo jatkaa kiisteltyä linjaansa F1-kuljettajien kielenkäytön hillitsemiseksi. Enää ei tosin puhuta vain kiroilusta, vaan kovien rangaistusten piiriin sullotaan muutkin mielenilmaukset.

FIA on nykyisen puheenjohtajansa Mohammed bin Sulayemin johdolla pyrkinyt kitkemään kuskien toistuvat kiroilut pois suorista tv-lähetyksistä. Kuljettajat ovat pitäneet liiton nykyistä linjaa holhoavana ja mielivaltaisena.

Motorsport.comin saamien tietojen mukaan FIA on ohjeistanut tuomaristoa ottamaan käytön kovemman linjan, jossa kiroiluista tai muista lajin urheilukoodiston rikkomuksista voitaisiin rangaista pistemenetyksillä tai jopa yli sadan tuhannen euron sakoilla.

Rangaistavien rikkeiden piiriin kuuluvat paitsi julkilausutut kirosanat, myös loukkaaviksi tulkittavat eleet, kirjoitukset sekä väkivaltainen tai muutoin töykeä ja epäasiallinen käytös. 

LUE MYÖS: F1-kuskit näpäyttävät Mohammed bin Sulayemia: ”Harkitsisi omaa kielenkäyttöään”

Myös poliittiset, uskonnolliset tai henkilökohtaista laatua olevat julistukset tulkitaan sääntörikkomuksiksi. Henkilökohtaisiin mielenilmauksiin vaaditaan jatkossa FIA:n myöntämä lupa, mitä ei ole saatavilla tuomariston päätösten kritisoimiseen.

Uudet säännöt mahdollistavat myös 10 000–30 000 dollarin sakkorangaistukset, joita F1-kuskien tulotason mukaan korotetaan nelinkertaisiksi. Näin ollen toisen kerran sakotettava F1-kuski voi joutua maksamaan rikkeestään 80 000 dollaria ja kolmannella kerralla summa olisi jo 120 000 dollaria.

Esimerkiksi rallin MM-sarjan ja kestävyysautojen WEC-sarjan kuljettajien kohdalla perussakko kerrotaan kolmella. Näin ollen myös muun muassa Kalle Rovanperä saa olla jatkossa tarkkana, mitä suustaan päästää.

Toistuvista rikkomuksista FIA voi määrätä kuljettajan kuukauden ajokieltoon sekä vähentää MM-pisteitä. Myös henkilöiden pääsy kisapaikoille voidaan estää osana kurinpitotoimia.

Lisää aiheesta:

Nyt pamahti: MM-rallin ja F1:n kohusääntö uusiksiFIA-pomo nöyrtymässä – kohusääntöihin "parannuksia"Tulihan se sieltä! Rallin MM-sarjaan merkittävä sopimusKommentti: Jättisakot kiroilusta sumutusta – tästä Kalle Rovanperän ja kumppanien tulisi oikeasti olla huolissaanKalle Rovanperä ja muut rallitähdet nousivat barrikadeille: "Mahdoton hyväksyä"F1-kuskit näpäyttävät Mohammed bin Sulayemia: ”Harkitsisi omaa kielenkäyttöään”
F1MM-ralliRalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen17:05
    Moottoriurheilu

    Max Verstappen paalulle – F1-kausi saa aivan jäätävän huipennuksen

  • Eilen13:52
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton rysäytti seinään

  • to17:20
    Max Verstappen

    Max Verstappen täräytti fanille: "Olet idiootti"

  • to10:38
    Toyota

    Toyotalta merkittävä F1-uutinen

  • ke18:25
    Cadillac

    Valtteri Bottaksen Cadillac tekee valtavan näyttävän tempauksen – "Tämä on vasta alkua"