Räikkönen sijan kohentumisesta: Mieluummin radalla

Kimi RäikkönenEPA
Julkaistu 22.07.2012 22:30(Päivitetty 23.07.2012 07:15)
Toimittajan kuva

Jani Merimaa

jani.merimaa@mtv.fi

Kimi Räikkönen sai F1-kauden neljännen palkintosijansa lahjaksi, kun Saksan GP:n tuomaristo määräsi kilpailun jälkeen Sebastian Vettelille aikarangaistuksen.

Vettelin pudottua toiselta sijalta viidenneksi, nousi Räikkönen neljänneltä sijalta kolmanneksi.

- On mukava saada jälleen yksi palkintosija, mutta luonnollisesti ottaisimme sen mieluummin radalla, Räikkönen totesi sijoituksensa kohentumisesta.

Räikkönen nousi kolmossijansa myötä kuljettajien MM-sarjassa neljänneksi. Hänen eronsa kärkimies Fernando Alonsoon on 56 pistettä.

- Jos minulle olisi kerrottu tammikuussa, että olen neljäntenä puolivälissä kautta, olisin ollut varsin tyytyväinen. Se ei ole huono sija, mutta mielestäni meidän automme on tarpeeksi hyvä saavuttamaan enemmänkin pisteitä. Minä haluan voittaa ja koko talli puristaa kovasti saadakseen sen tapahtumaan, joten katsotaan, mitä pystymme tekemään kauden toisella puoliskolla, Räikkönen sanoi.

Räikkönen nostettiin palkintosijalle!

Räikkönen teki kaikkensa - "ei olisi parempaan pystynyt"