Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Putous-tähti Christoffer Strandberg esitti drag-show'n koulun joulujuhlassa: "Kukaan kovista kundeista ei olisi uskaltanut"

Julkaistu 27.10.2018 11:13
Toimittajan kuva

Ida-Annika Niva

ida-annika.niva@mtv.fi

Christoffer Strandberg nauttii rajojen rikkomisesta.

Videolla Christoffer Strandberg kertoo, mistä hänen itsevarmuutensa kumpuaa.

Putouksen uusiin tähtiin kuuluva Christoffer Strandberg, 29, on näytellyt lapsesta asti. Näyttelijän ammatti tuntui itsestään selvältä uravalinnalta. Teatterikorkeakoulusta valmistuttuaan hän on näytellyt teattereissa ja juontanut aamuohjelmaa Yle X3M -kanavalla.

Strandberg on aiemmin kertonut, että Putoukseen mukaan pääseminen oli hänelle unelmien täyttymys.

– Olen tehnyt paljon töitä tämän eteen, joten Putous tuntuu suurelta palkinnolta. Monien vuosien jälkeen pääsee tekemään komediaa ja näyttelemistä tässä mittakaavassa, hän sanoo MTV.fin haastattelussa.

LUE MYÖS: Uusi Putous-näyttelijä Christoffer Strandberg joutui suorassa lähetyksessä kuumottavaan tilanteeseen – huikea lopputulos!

Strandberg on kotoisin Siuntiosta. Pienessä, hieman yli 6000 asukkaan kunnassa oli turvallista kasvaa. Viime joulukuussa Strandberg päätti jättää Helsingin hektisyyden taakseen ja muuttaa takaisin kotipaikkakunnalleen. Hän kertoo nauttivansa maalaiselämästä ja luonnon läheisyydestä.

– Nyt siellä on taas turvallista olla, kun Putous-pyörteet vievät mukanaan. On kiva lähteä kotiin maalle, jossa kaupunki ja työt eivät ole läsnä.

Strandberg kertoo erottuneensa joukosta kouluikäisestä asti. Pienellä paikkakunnalla, jossa kaikki muut pelasivat käsipalloa, jo teatteriharrastus teki hänestä erilaisen. Esiintymisestä muodostui Strandbergille selviytymiskeino.

– Olin epävarma ja ujokin lapsena, mutta olin aina satavarma, kun sain seistä lavalla ja esiintyä, hän kertoo.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

VIDEO: Christoffer Strandbergin sketsihahmo Barbi de Voron ensiesiintyminen Putouksessa.

Kahdeksannella luokalla Strandberg päätti esittää koulun joulujuhlassa drag-show’n. Hän kokee, että rohkeus esiintyä ja nousta itsevarmasti lavalle tekivät hänestä muiden silmissä vahvan, eikä hän siksi joutunut kiusatuksi.

– Kukaan koulun kovista kundeista ei olisi uskaltanut tehdä samaa ja he itsekin ymmärsivät sen.

Vuonna 2013 Strandberg voitti Miss Drag Queen -tittelin. Parhaillaan hän esittää kahta erilaista drag-hahmoa: Helsingin kaupunginteatterissa pyörivän Kinky Boots -musikaalin drag-enkeliä ja Putouksen sketsihahmo Barbi de Voroa.

– Minusta on aina ollut kiinnostavaa ja hauskaa rikkoa sukupuolirooleja ja ennakkokäsityksiä. Teen myös paljon miesrooleja, mutta yleensä naisroolit jäävät ihmisten mieleen ja saavat näkyvyyttä, hän pohtii.

Strandberg itse ei enää koe naisroolien esittämistä erikoisena.

– En ajattele, että esitän naista, vaan esitän hahmoa.

Lisää aiheesta:

Aku Sipola avoimena isyydestään: "Poikani opettaa minua jatkuvasti"Linda Wiklundin vaihto-oppilasvuosi Italiassa alkoi hyvin ahdistavasti – kotiin palasi kuitenkin aikuistunut ja rauhoittunut LindaPutous-näyttelijä Heikki Ranta yritti kitkeä maalaisuuttaan pois: "Se onkin oma vahvuus"Christoffer Strandberg MTV Uutisten erikoishaastattelussa – uransa huipulla oleva tähti avoimena elämästään ja haaveistaanPutous-tähti oli vähällä tehdä täysin erilaisen sketsihahmon: "Olin päättänyt, etten tee naishahmoa"Putous-tähti Ernest Lawson paljastaa ikävöivänsä vanhaa työtään: "Opettajan työ aina ollut intohimoni"
PutousBarbi de VoroTV-ohjelmatKiusaaminen

Tuoreimmat aiheesta

Putous
  • 16.8.13:03
    Katri Helena

    Tämä yhtye lämmittelee tänään Katri Helenaa – nousi suosituksi Tiktokissa

  • 7.7.20:35
    Katri Helena

    Tämä yhtye lämmittelee Katri Helenaa jäähyväiskeikalla – nousi viraaliksi Tiktokissa

  • 1.6.12:08
    Joonas Kääriäinen

    Joonas Kääriäinen yritti minglailla vasten tahtoaan – sai tylyn vastaanoton ohjaajalta: "Se oli ihan hirveää"

  • 13.4.08:20
    Inkeri Hyvönen

    Putous-tähti Inkeri Hyvönen oli luopumassa unelmastaan useiden pettymysten jälkeen – viimeinen yritys oli kuitenkin ratkaiseva

  • 31.3.10:25
    Antti Tuomas Heikkinen

    Antti Tuomas Heikkinen jättää Putouksen – tunteikas avautuminen