Jatkopaikka Idols-kisassa lipesi Emma Eteläahon käsistä teatteriviikonlopun loppumetreillä. Laulajatar ei peitellyt pettymystään takahuoneessa.
Espoolainen Emma Eteläaho, 24, päätyi teatteriviikonlopun päätteeksi kuumottavaan tilanteeseen. Laulajakokelas joutui astelemaan Idols-tuomariston eteen yhdessä Ina Forsmanin kanssa, mutta jatkopaikkoja oli tarjolla vain yksi.
– Heti laulusuorituksen jälkeen tuntui, että mulla oli mennyt hyvin. Kun tuomarit aloitti palautteensa, niin mietin heti, että lähden kotiin, Emma mainitsi.
Tuomaristo pohti pitkään päätöstään ja päätti lopulta antaa Emmalle lähtöpassit kisassa. Raadin päätös sai Emman kyynelehtimään takahuoneessa.
– En olisi halunnut näin tapahtuvan. Totta kai harmittaa ja olen pettynyt, Emma niiskutti hiljaa.
– He sanoivat, että olen ihan ok laulaja, mutta jopa liian huolitellun ja hyvännäköinen ettei siinä ole tarpeeksi särmää. Ina taas on tosi persoonallinen, vaikka hänellä menikin viimeinen tehtävä penkin alle, kaunotar kertasi tuomariston puheita.

