Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Poliisin tieto suklaapatukkavarkaan välinpitämättömyydestä jalkapalloon paljasti rikoksen

Julkaistu 19.09.2021 16:19
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Hollolassa Tarmontiellä sattui eilen välikohtaus, jossa poliisin vanhan tutun välinpitämättömyys potkupalloon kavalsi tämän syyllistyneen rikokseen.

Mies oli otettu kiinni, kun hän oli yrittänyt näpistää kolmen euron edestä suklaapatukoita kätkemällä patukat taskuunsa. 40-vuotiaan miehen tilillä oli 20 aikaisempaa käryä näpistyksestä vuoden sisällä.

Suklaapatukoiden lisäksi miehen hallusta löytyi myös kymmenittäin jalkapalloseura FC-Kuusysille kuuluvaa rekvisiittaa. Poliisi alkoi epäillä asiaan liittyvän jotain laitonta.

– Koska tiedossa oli, että mies ei ole Kuusysin kannattajia tai edes jalkapallon ystävä, oli syytä epäillä, että tuotteet on anastettu jostain, poliisi kertoo tiedotteessaan.

Asiaa selvitellessä paljastuikin, että mies oli anastanut tuotteet joitain päiviä aiemmin. Hän oli poliisin mukaan murtautunut yöllä Kisapuistossa sijaitsevaan kioskiin, josta rekvisiitta sitten päätyi hänen haltuunsa luvatta.

Varkaudet
Hollola
Poliisi
Jalkapallo
Rikos
Toimittajan kuva
Ville Eklund
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Veitseniskuja keskellä päivää Tampereen keskustassa – video näyttää rajut tapahtumatMurtokaksikko yritti viedä kokonaisen nostoautomaatin – ratkaiseva virhe pilasi unelmanLidl-myymälästä revittiin irti käteisautomaatti – video näyttää röyhkeän tekotavanRattijuoppo törttöili urakalla: Törmäili liikennemerkkiin, aitaan ja kaupan oveenBemarikuski tuhosi kilometritolkulla hiihtolatua Hausjärvellä – osui latukonekuskiin ja pakeniNuorta potkaistiin päähän Kuopiossa – tiedätkö tapahtuneesta?

Tuoreimmat aiheesta

Varkaudet
  • 25.1.05:39
    Rikospaikka

    Murtokaksikko yritti viedä kokonaisen nostoautomaatin – ratkaiseva virhe pilasi unelman

  • 23.1.17:33
    Slovenia

    Salamirosvot iskivät salamana: 400 kiloa katosi kuin pötkö tuuleen

  • 12.1.13:50
    Huijaukset

    Härski "paketinjakaja" tuli sisään – poliisilta varoitus

  • 27.12.202507:01
    Polkupyörät

    Lukuisia pyöriä varastanut Keijo kertoo, miksi sinunkin pyöräsi on voitu viedä: "Se on raaka totuus"

  • 25.12.202519:02
    Vakuutukset

    Lomailija ilmoitti omaisuuttaan varastetuksi, mutta vakuutusyhtiön päätös yllätti – pitääkö varkaus todistaa?