Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Poliisi tutkii iäkkään pariskunnan mahdollista laiminlyöntiä – toinen löytyi kotoaan kuolleena, toinen virui lattialla

4:31MTV Pöytyällä: Vanhus löytyi kotoaan kuolleena, puoliso virui lattialla – poliisi tutkii, syyllistyikö kotihoito laiminlyöntiinMTV Pöytyällä: Vanhus löytyi kotoaan kuolleena, puoliso virui lattialla – poliisi tutkii, syyllistyikö kotihoito laiminlyöntiin.
Julkaistu 14.09.2022 09:20
Toimittajan kuva
Seppo Haaparanta

seppo.haaparanta@mtv.fi

Lounais-Suomen poliisi selvittää tapausta, jossa iäkkään pöytyäläispariskunnan epäillään tulleen vakavasti laiminlyödyksi. Reilun viikon yksinolon jälkeen toinen vanhuksista löytyi kotoaan menehtyneenä ja toinen hyvin huonokuntoisena.

Kyse on 76-vuotiaasta miehestä ja 87-vuotiaasta naisesta. Pariskunnalla ei ole ollut kotihoidon asiakkuutta, mutta mies oli hiljattain pyytänyt kotihoidosta apua kotona pärjäämiseen, kertoo poliisi tiedotteessa.

Avuntarve oli kotihoidon tiedossa, ja sieltä reagoitiinkin tilanteeseen käymällä akuutisti pariskunnan kotona useampaan otteeseen elokuun lopussa. 

Sittemmin hoitajat eivät enää tavanneet pariskuntaa, vaikka kävivät oven takana ja yrittivät tavoittaa pariskuntaa puhelimitse.

Lue myös: Pöytyä käynnistää selvityksen vanhuspariskunnan järkyttävästä kohtalosta – ”Tämä on erittäin raskasta"

Tutkitaan pelastustoiminnan laiminlyöntinä

Viimeisimmän kotikäynnin jälkeen ehti kulua yhdeksän päivää, kunnes kotihoito soitti hätänumeroon, ja poliisia pyydettiin käymään kohteessa.

Poliisin mennessä asuntoon nainen löytyi menehtyneenä. Mies oli hyvin heikossa tilassa makaamassa lattialla, ja hän on yhä sairaalahoidossa. 

Poliisi selvittää tapausta pelastustoimen laiminlyöntinä, mutta rikosnimike saattaa vielä muuttua tai nimikkeitä voi tulla mahdollisesti lisää tutkinnan edetessä. 

– Poliisi kuulee kotihoidon edustajia rikoksesta epäillyn asemassa. Poliisin tehtävänä on selvittää, olisiko terveydenhuollon edustajien pitänyt toimia toisin ja minkälainen vastuu heillä on pariskunnan kohtalosta, sanoo tutkinnanjohtaja rikoskomisario Valtteri Kemppi tiedotteessa.

Tapauksen tutkinta on vielä alkuvaiheessa, eikä poliisi avaa tapauksen yksityiskohtia tarkemmin.

Katso myös: Vanhuspalvelujen työvoimapula kärjistyy, kertoo tutkimus – näin asiasta keskusteltiin Uutisaamussa tämän vuoden tammikuussa.

10:46Tutkimus: Vanhuspalvelujen työvoimapula kärjistyy

VanhustenhoitoVanhuksetPoliisiRikos
Toimittajan kuva
Seppo Haaparanta
MTV Uutiset

Seppo Haaparanta työskentelee MTV Uutisissa uutispäällikkönä ja toimittajana. Vinkkaa uutinen!

Lisää aiheesta:

Yle: Vanhus putosi vanhainkodin ikkunasta TampereellaKolme epäiltyä – Pöytyän kotihoito syyteharkintaanMies makasi lattialla päiviä, poliisi löysi vaimon kuolleena – heitä epäillään rikoksista Pöytyän tragediassaOnnettomuustutkintakeskus aloitti tutkinnan Pöytyän tapauksesta – iäkäs nainen löytyi kuolleena, mies sairaalaanKotihoitoa epäillään iäkkään pariskunnan laiminlyönnistä Pöytyällä, vaikka vanhukset eivät olleet sen asiakkaita – poliisi selittää rikosepäilyn perusteetPöytyä käynnistää selvityksen vanhuspariskunnan järkyttävästä kohtalosta – "Tämä on erittäin raskasta"

Tuoreimmat aiheesta

Vanhustenhoito
  • Eilen05:57
    Vanhukset

    Yksinasuva 90-vuotias vanhus jätettiin heitteille – "Vakava virhe", oikeusasiamies jyrähtää

  • ke19:20
    Sosiaalipalvelut

    Laki estää teknologian täyden hyödyntämisen – hoitajilla suuri huoli: Korvataanko meidät?

  • ti06:31
    Vanhukset

    Hyvin huonokuntoinen vanhus putosi jonon hännille – odotti hoivapaikkaa yli puoli vuotta

  • ma11:47
    Vammaiset

    Iäkästä vammaista ei avustettu wc-käynneissä vuoteen – oikeusasiamieheltä moitteet

  • 27.11.202505:15
    Vanhukset

    Pialta kiellettiin pullien leipominen vanhuksille – nyt hän ja tuhannet muut nousivat kapinaan: "Onko tässä järjen hiventä?"