Pokeritähti lehdessä: Olen kaksi miljoonaa tappiolla

Pokerimiljonääri Sami Kelopuro. Kuva: MTV3 MAX.
Pokerimiljonääri Sami Kelopuro. Kuva: MTV3 MAX.
Julkaistu 11.02.2010 16:47

Pokerimiljonääri Sami Kelopuron vuoden 2008 verotettavat tulot olivat 1,7 miljoonaa euroa. Tämä on kuitenkin City-lehden haastattelun mukaan vain jäävuoren huippu. Kelopuron kaltaisen korttihain tilillä miljoonat tulevat ja menevät.

Kelopuron palkkapussi on lehden mukaan suurelta osin verottajan kouran ulottumattomissa, sillä Euroopassa tienatuista pokerivoitoista ei makseta veroja. Riskinotto kuitenkin kostautuu välillä: tällä hetkellä Kelopuro kertoo olevansa kaksi miljoonaa euroa tappiolla.

– On luotettava siihen, että summat voittaa takaisin. Tämä ei ole uusi tilanne. Vuonna 2008 olin vielä marraskuun puolivälissä 1,5 miljoonaa euroa tappiolla, mutta vuoden loppuun mennessä olin tienannut sen verran, että maksoin 1,7 miljoonasta veroja, hän paljastaa Cityssä.

Kelopuro kertoo tappioiden syntyneen tilanteessa, jossa hän siirtyi pelaamasta texas hold’emistä omahaan, jossa hänen mukaansa tuurilla on texasia suurempi osuus.

– Olisi pitänyt harjoitella ennen kuin lähtee pelaamaan vuositolkulla omahaa hakanneita jamppoja vastaan. Nyt en ole harrastanut isoja pelejä pariin kuukauteen. En halua hassata koko omaisuutta. Tällaisten summien käsitteleminen vaatii hyviä hermoja.

(MTV3)