Poliisin Pyhäjärvellä Pohjois-Pohjanmaalla piirittämästä omakotitalosta on löytynyt kuollut nainen, kertoo poliisi tiedotteessa. Lisäksi asunnossa ollut mies on loukkaantunut, ja hänet on toimitettu hoidettavaksi.
Poliisi piiritti omakotitaloa Pyhäjärvellä Jokikyläntiellä usean tunnin ajan. Operaatioon osallistui useita partioita ja ambulansseja. Piiritystilanne päättyi hieman ennen kahta yöllä. Poliisi eristi alueen, eikä tilanteesta ei aiheutunut vaaraa sivullisille.
Poliisi tviittasi hieman ennen puolta yötä, että se piirittää mahdollisesta väkivaltarikoksesta epäiltyä henkilöä. Vanhempi konstaapeli Tommi Tikka Oulun johtokeskuksesta ei ottanut kantaa STT:n esittämään kysymykseen, epäilläänkö tapauksessa yhä mahdollisesti henkirikosta.
– Tapahtumien kulku vaatii selvittämistä, ja tutkinta saa sitten aikanaan kantaa nimikkeisiin ja siihen, mitä on tapahtunut, Tikka sanoi STT:lle puoli kolmen aikoihin tiistaiaamuna.
Tikka ei kommentoinut myöskään kysymystä siitä, onko asunnosta löytyneen miehen vammat aiheutettu jonkinlaisella aseella.
– Voin sanoa, että hänellä on sellaisia vammoja, jotka vaativat sairaalahoitoa.
