Pääministeri Petteri Orpolla (kok.) on luottamusta elinkeinoministeri Wille Rydmaniin (ps.). Orpo antoi aiheesta haastattelun MTV Uutisille. Hallituspuolueiden puheenjohtajat ovat kokoustaneet tänään asiasta.
Helsingin Sanomat uutisoi eilen Wille Rydmanin käyttäneen vuonna 2016 rasistista kieltä yksityisissä viesteissään silloisen naisystävänsä kanssa.
Pääministeri Petteri Orpo sanoo MTV Uutisille, ettei hyväksy jutussa ilmi tullutta Rydmanin kielenkäyttöä.
– Vaikka Rydmanin tapauksessa kyse oli yksityisviesteistä, se kielenkäyttö oli sopimatonta. En hyväksy tällaista puhetapaa missään yhteydessä, Orpo sanoo.
Tuoreeltaan elinkeinoministeriksi noussut Rydman twiittasi tänään olevansa sitoutunut kaikkeen hallituksen yhteisesti sopimaan, kuten tulevaan tiedonantoon, jossa hallitus kertoo syrjimättömyyden edistämisestä.
MTV Uutiset kysyi Petteri Orpolta, onko pääministeripuolue kokoomuksella täysi luottamus ministeri Rydmaniin.
– Rydman on tämän päivän viestillään vakuuttanut sitoutuvansa hallituksen arvoihin, periaatteisiin ja tavoitteisiin tasa-arvoisen Suomen rakentamiseksi. Niin kauan kun hän niiden mukaisesti toimii, on [täysi luottamus].
Orpo kuitenkin muistuttaa jo aiemmin sanoneensa, ettei Rydman olisi aiempien tapahtumien takia voinut olla kokoomuksen ministeri.
