Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Petter Northug hätkähti näystä Holmenkollenilla: "Pelottavaa"

Petter Northugia vihloi nähdä yleisövajetta Holmenkollenin klassikkokilpailun aikana.
Petter Northugia vihloi nähdä yleisövajetta Holmenkollenin klassikkokilpailun aikana.Splash News / Shutterstock 2023
Julkaistu 10.03.2024 21:29
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

@TuoHamalainen

Norjan hiihtolegenda Petter Northug on huolissaan. Sunnuntaista Oslon Holmenkollenin 50 kilometrin miesten klassikkokilpailua oli seuraamassa merkillisen vähän katsojia.

Norja juhli miesten 50 kilometrin perinteisen hiihtotavan maailmancup-kilpailussa viitoisvoittoa Johannes Hösflot Kläbon johdolla, mutta yleisössä oli vajetta.

– Olin pettynyt siihen, mitä näin Frognerseterenissä. Paikalla olleet kyllä hurrasivat, mutta rinteillä oli vähäisesti ihmisiä. Tätä emme halua nähdä "Kollenin" miesten viidelläkympillä, asiantuntijana toimiva Northug sanoi Norjan TV 2:lle.

LUE MYÖS: Suomalaishiihtäjältä supersuoritus – Jari Isometsä täräytti rohkean ennustuksen

Edellisenä päivänä lauantaina naisten viidenkympin kisassa populaa piisasi. Sekä väkeä että juhlimista nähtiin huomattavasti enemmän kuin sunnuntaina, jolloin meno oli Northugin mielestä väsynyttä.

– Tunsin oloni hiukan sairaaksi sisältä. Mitä on tapahtunut? Tämä on vähän pelottavaa, kun ajattelee kiinnostusta maastohiihtoa kohtaan. Stadionilla on vähäisesti ihmisiä, vaikka meillä on norjalaisia voittajakandidaatteja. Se on surullista ja tylsää.

Lauantaina touhu äityi monin paikoin pidäkkeettömäksikin. Yleisössä tapeltiin, ja runsas päihteiden käyttö herätti huomiota. Northug uskoo, että tämä saattoi pelotella ihmisiä.

– Se ei ehkä ole ainoa syy siihen, että täällä oli tänään vähän ihmisiä, mutta ymmärrän, että joitain ihmisiä pelottavat sosiaalisen median kuvat.

Samalle päivälle?

29.12086800Norjalaiset hiihtivät sunnuntaina ennakkosuosikki Johannes Hösflot Kläbon johdolla viitoisvoittoon Holmenkollenin miesten 50 kilometrillä, mutta yleisöä olisi voinut olla paikan päällä huomattavasti enemmänkin.

Brittihiihtäjä Andrew Musgrave piti miesten kisan aikaista tunnelmaa kelpona mutta pohti, että lauantaina sääkin oli parempi. Hänestä olisi ollut parasta, että sekä naiset että miehet olisivat sivakoineet samana päivänä, lauantaina.

– Ymmärrän kuitenkin, että halutaan myydä enemmän lippuja ja järjestää kaksi päivää täällä, hän totesi.

LUE MYÖS: Brittihiihtäjän kisa oli täysi fiasko: "Shotti olisi maistunut"

Ruotsin Jens Burman puolestaan kannattaa kisojen jakamista eri päiville – hän ehdotti niiden hiihtämistä perjantaina ja lauantaina. Burmanin arvion mukaan latu olisi toiseen kilpailuun pilalla, jos samana päivänä vedettäisiin kaksi eri kisaa.

Ideaa samana päivänä hiihdettävistä Holmenkollenin kisoista on joka tapauksessa palloteltu. 

– Se on mielenkiintoinen ajatus. FIS (Kansainvälinen hiihtoliitto) sanoo, että se on mahdotonta nykyisellä kilpailuohjelmalla, mutta kansanjuhlan säilyttämiseksi on löydettävä ratkaisu ja ajateltava viisaasti. Sen voisi vaihtaa, kuka hiihtää ensin ja kuka viimeiseksi, Northug perkasi.

Lisää aiheesta:

Mika Myllylän mukaan nimetty MM-hiihtäjä esittää näkemyksensä Iivo Niskasesta – "Suomalaisten kanssa"FISin kohupäätös saa täystyrmäyksen Jari Isometsältä: "Onhan se nyt syvältä hanurista"MM-kisojen kuninkuusmatkalla täysi farssi – Jari Isometsältä tärkeä huomio norjalaistähdistä: "Olisi ollut heille huono asia"Krista Pärmäkoski ollut hämillään MM-laduilla – "Missä kisoissa tässä ollaan"Jari Isometsä esittää koko hiihdon kohupäätöstä isomman kysymyksen – "Onko oikein?"Hiihdon kuninkuusmatkan typistämiselle kovaa kritiikkiä – "Tämä tuhoaa kahdeksan vuoden työn"
MaastohiihtoPetter NorthugUrheiluHiihtolajit

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • 12:40
    Olympialaiset

    Iso paljastus Venäjän olympiapannan kulisseista

  • 10:51
    Hiihtolajit

    Venäjältä täystyrmäys hiihtomaajoukkueen toiminnalle – asiantuntijalta paljonpuhuvaa tekstiä: "Hollywood-versio"

  • Eilen12:28
    Hiihtolajit

    Norjan hiihtotähdeltä kylmät sanat ruotsalaisista

  • to08:21
    Hiihtolajit

    Hiihtopäätöksestä sydämistyneet venäläiset ryhtymässä toimenpiteisiin

  • ke08:52
    Hiihtolajit

    Venäjän hiihtotähden vati nurin – ylistää Putinia: "Maani on aina oikeassa"