Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pep Guardiola ilmestyi Wimbledoniin – sai yllättävän työtarjouksen

Pep Guardiola toppuutteli Alexander Zverevin villejä ajatuksia.
Pep Guardiola toppuutteli Alexander Zverevin villejä ajatuksia.2024 Getty Images
Julkaistu 07.07.2024 07:20
Toimittajan kuva

Eetu Ikola

eetu.ikola@mtv.fi

eetuikola

Manchester Cityn espanjalaismanageri Pep Guardiola oli Wimbledonin katsomossa seuraamassa tenniksen huippuottelua, kun hän saikin odottamattoman tarjouksen.

Guardiola, 53, nauttii parhaillaan hiljaiselosta johdatettuaan Man Cityn viime kaudella ennätyksellisesti neljänteen peräkkäiseen Valioliigan mestaruuteen.

Guardiola nähtiin viikonloppuna toisen urheilulajin parissa, kun hänet kuvattiin Wimbledonin kuninkaallisessa aitiossa keskuskentällä.

Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.

 

LUE MYÖS: Emil Ruusuvuorelle valtaisa pettymys

BBC Sportin mukaan kannattajat buuasivat leikkisästi espanjalaisluotsille, kun hänen nimensä kuulutettiin katsomossa ennen brittipeluri Cameron Norrien ja saksalaisen Alexander Zverevin välistä ottelua.

Zverev selviytyi voittajaksi kolmannen erän tie-breakin jälkeen voittamalla 6-4, 6-4, 7-6 (15) ja varmisti paikkansa neljännellä kierroksella.

Ottelun jälkeisessä haastattelussaan Zverev suuntasi viestin suoraan Guardiolalle ja tarjosi hänelle kahta eri vaihtoehtoa Man Cityn valmentamisen sijaan.

– On uskomaton kunnia pelata keskuskentällä, tämän kuninkaallisen aition edessä. Meillä oli tänään monia hienoja vieraita: minulle jalkapallolegenda Pep Guardiola, Zverev sanoi.

– Kun näin Pepin, olin hermostunut muutaman kierroksen ajan. Kiitos paljon siitä, että tulit. Se oli suuri etuoikeus ja kunnia.

Zverev toivoi Guardiolaa ensiksi takaisin lempiseuransa peräsimeen, jonka jälkeen 27-vuotias tarjosi tälle huvittavasti töitä.

– Ja muuten, Bayern München tarvitsee valmentajaa. Ja jos olet kyllästynyt jalkapalloon, voit valmentaa minua tenniskentällä milloin tahansa! Zverev hymähti suorassa tv-lähetyksessä.

Guardiola reagoi Zverevin kainoon pyyntöön hymyssä suin ja peukku pystyssä, mutta näytti sen jälkeen kiltisti kieltävää vastausta.

 

LUE MYÖS: Kohutuomio EM-kisoissa: tämän takia Saksa ei saanut rangaistuspotkua

Lisää aiheesta:

EM-tähden haukkuma toimittaja lataa nyt vastapalloon: "Hemmoteltu kakara"Supertähden leuat loksahtivat – toimittaja Alessia Tarquinio repäisi: "Haluaisitko tulla kotiini?"Haastatteluhetki keskeytyi äkisti MM-kisoissa – suunsa avannut toimittaja joutui uhkaavaan tilanteeseen: "Tuo oli v***n typerä kysymys"Suora mielipide Sanna Marinista – ManU-legendalta kysyttiin Cristiano Ronaldosta, vastaus Viaplaylle yllättikin täysinLiverpool-legendan 19-vuotias tytär lähti mukaan Love Island -ohjelmaan – joutui noloon tilanteeseen televisiossa: “Älkää tuoko tätä enää esille”Chelsean saksalaisluotsi katkaisi toimittajan kysymyksen toistuvasti – "Lopeta lukeminen"
Pep GuardiolaJalkapalloWimbledonTennisUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Pep Guardiola
  • 22.9.10:37
    Valioliiga

    Poikkeuksellista: Pep Guardiolan Manchester City rikkoi kyseenalaisen ennätyksen – "En pidä siitä"

  • 19.9.16:18
    Mestarien liiga

    Erling Haaland jälleen ennätykseen – Pep Guardiola teki kovan vertauksen Lionel Messiin ja Cristiano Ronaldoon

  • 27.7.18:15
    Jalkapallo

    Pep Guardiola ja Xavi vedettiin mukaan huijaukseen

  • 30.6.15:44
    Jalkapallo

    Pep Guardiolalta kylmäävä arvio kohuturnauksesta

  • 22.6.10:49
    Jalkapallo

    Pep Guardiolan tilitys – "Olen sanonut monta kertaa"