Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Öljyjättiläisen toimitusjohtajakin ajaa jo sähköautolla – Euroopan teillä yli miljoona ladattavaa autoa, kasvua hurjat 42 % vuodessa

0:43Cheek osti suomalaisen sähköveneen – hinta yli 200 000 euroa!
Julkaistu 28.08.2018 16:23

Ville Järveläinen

Sähköautojen ja ladattavien hybridien myynti kasvoi Euroopassa huimat 42 prosenttia viime vuoteen verrattuna, ja nyt maanosamme teillä niitä on jo yli miljoona. Jopa ranskalaisen öljy- ja kaasuyhtiön toimitusjohtaja ajaa omat ajonsa sähköllä.

Pääkuvan video

Cheek osti suomalaisen sähköveneen – hinta yli 200 000 euroa!

Totalin toimitusjohtaja Patrick Pouyanne kertoi maanantaina Norjan Stavangerissa järjestetyssä öljykonferenssissa ajavansa vaimonsa kanssa "oikein kivalla" Renault-merkkisellä sähköautolla – viitaten mitä ilmeisimmin ranskalaisvalmistajan Zoe-malliin.

– Ajan sillä aina viikonloppuisin. Se on henkilökohtainen autoni, Pouyanne kertoi yleisölle.

– Työsuhdeautossani on toki polttomoottori, hän jatkoi hieman puolustellen ja täsmensi ajavansa pidemmät matkat yhtiönsä kustantamalla autolla.

Pouyannen mukaan hänen sähköautoinnostuksen takana on Totalista siivun omistavan norjalaisen rahaston johtaja Yngve Slyngstad.

Miljoona myytyä sähköautoa

Tuoreen raportin mukaan Euroopassa oli myyty kesäkuun loppuun mennessä yhteensä miljoona sähköautoa ja ladattavaa hybridiä. Yhdysvalloissa niitä on myyty 900 000 kappaletta, mutta esimerkiksi Kiinassa miljoonan raja rikottiin jo viime vuonna.

Tämän vuoden ensimmäisen kuuden kuukauden aikana Euroopassa myytiin noin 195 000 uutta ladattavaa autoa, mikä oli 42 prosenttia enemmän kuin viime vuonna vastaavaan aikaan. Kuluvan vuoden jälkimmäisestä puoliskosta odotetaan niiden myynnin kannalta alkuvuottakin vahvempaa.

Reilut kaksi prosenttia Euroopassa myytävistä uusista autoista on jo ladattavaa mallia. Suomessa luku on vieläkin korkeampi, noin neljä prosenttia. Sähköautoilun edelläkävijämaassa Norjassa uusista autoista 37 prosenttia on täysin sähköisiä tai ladattavia hybridejä – yksittäisinä kuukausina jopa yli puolet.

SähköautotAutotLifestyle
not-found-image
Ville Järveläinen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Sähköautojen erikoinen yksityiskohta hämmentää – Polestar-pomo MTV:lle: "Haluamme sen kaikkiin autoihimme"Kiinan piti vallata markkinat: Suomen suosituimpien autojen listalla idän jätti ei koreileTeslan alamäki EU-maissa jyrkkenee – kymmenen muuta merkkiä ohitti entisen markkinajohtajanSähköautot jylläävät Norjassa – tässä syyKiinalaiset sähköautot surisevat Suomeenkin – mutta miten luotettavia uudet itäautot ovat?Teslan myynti sakkaa Suomessa, Autoalan Keskusliitto pitää lukuja "susisurkeina"

Tuoreimmat aiheesta

Sähköautot
  • 07:27
    Liikenne

    Sähköautojen lataushinnat nousivat paikoin pilviin – "Sähköä ei tietenkään voi myydä tappiolla"

  • Eilen18:16
    Turvallisuus

    Autoilija, älä riuhdo hirmupakkasessa jäätynyttä ovea – kokeile näitä keinoja

  • 27.1.07:25
    Talous

    Sähköautojen erikoinen yksityiskohta hämmentää – Polestar-pomo MTV:lle: "Haluamme sen kaikkiin autoihimme"

  • 11.1.14:02
    Autokauppa

    Kiinan piti vallata markkinat: Suomen suosituimpien autojen listalla idän jätti ei koreile

  • 19.12.202520:55
    Autot

    Tällä ominaisuudella varmistat sähköauton pikalatautumisen joulukohmeessa