Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Oikeus lakkautti Kirka Babitzinin säätiön – "Toiminta oli säätiölain vastaista"

16:26Retrovartti: KirkaKirkaa muisteltiin Huomenta Suomen -lähetyksessä viime vuonna: ”Hän oli perheelleen aika erilainen mies, mitä medialle”
Julkaistu 25.12.2018 09:44

Jarkko Sipilä

jarkko.sipila@mtv.fi

sipilamtv3

Helsingin käräjäoikeus päätti purkaa kuolleen laulajatähti Kirill "Kirka" Babitzinin säätiön. Lakkauttamista vaati patentti- ja rekisterihallitus eikä säätiölläkään ollut mitään sitä vastaan.

Kirill Babitzinin säätiö oli aikanaan perustettu Kirkan 50-vuotispäivänä vuonna 2000.

Sen tarkoitus oli kehittää ja tukea musiikin koulutusta ja harrastusta. Aikanaan se lahjoitti mm. päiväkodeille äänentoistolaitteita ja musiikkivälineitä. Päämääränä oli perustaa Helsinkiin Kirkan nimeä kantava lasten musiikkikoulu. Tämä ei koskaan toteutunut.

Kirka kuoli tammikuussa 2007. Säätiö sai vielä tuloja muistokonsertista 2008, mutta vuoden 2012 jälkeen sillä ei ole ollut toimintaa.

Epäselvä laina

Patentti- ja rekisterihallitus sai vuonna 2012 säätiöltä vuosiselvityksen, jossa hallituksen jäsenet ilmoittivat aikovansa purkaa säätiön seuraavan vuoden aikana.

Vuosiselvityksen tarkastuksessa prh:ssa huomattiin kuitenkin, että säätiö oli antanut säätiölain vastaisen lainan hallituksen puheenjohtajalle, Kirkan leskelle.

Käytännössä kyse oli säätiön viimeisestä varallisuudesta, 8755 eurosta.

Sen jälkeen säätiö on toimittanut prh:lle tietoja hitaasti. Vielä syyskuussa 2016 prh karhusi vuosien 2013 ja 2014 selvityksiä ja tietoa siitä miten pääomalaina on maksettu takaisin.

Marraskuussa 2016 säätiö lähetti vaaditut vuosiselvitykset. Vuoden 2014 kertomuksessa todettiin, että hallituksen jäsenelle on maksettu takautuvasti palkkioita kymmeneltä vuodelta 800 euroa vuodessa. Tällä oli kuitattu säätiön antama laina hallituksen puheenjohtajalle.

Tämä ei prh:lle kelvannut, vaan se velvoitti säätiön hallituksen perimään lainan takaisin. Säätiö puolestaan halusi purkaa itsensä, koska kirjanpidosta ja tilintarkastuksesta aiheutui kuluja. Prh:n ehtona oli kuitenkin se, että laina oli maksettu takaisin säätiöön.

Säätiö toimitti vuosien 2015 ja 2016 vuosiselvitykset vasta tammikuussa 2018. Ne olivat kuitenkin niin keskeneräiset, ettei niitä voinut rekisteröidä ilman täydennyksiä. Vuoden 2017 selvitys puuttuu yhä, vaikka se piti toimittaa prh:lle viimeistään kesäkuussa 2018.

Selvitysmies jatkaa

Säätiön lakkauttaminen on hyvin poikkeuksellinen toimenpide. Sitä prh kuitenkin vaati.

Prh huomautti vaatimuksessaan käräjäoikeudelle, että vanha säätiölaki nimenomaan kielsi säätiöitä lainaamasta rahaa lähipiirilleen. Näin oli kuitenkin tapahtunut.

Prh:n käsityksen mukaan hallituspalkkiot eivät todellisuudessa olleet palkkioita, vaan tarkoituksena oli vain kuitata lainasaatavat. Prh pohti vaatimuksessa, että onko tapauksessa jo kyse säätiörikoksesta.

Helsingin käräjäoikeus päätti lakkauttaa Kirkan säätiön ja asetti selvitysmiehen valvomaan selvitysmenettelyä.

Lisää aiheesta:

Tuomio kumottu: Pohjola-Nordenissa työskennellyt mies vapautui 249 000 euron maksuistaKonsta Lahtinen testamenttasi asunnon ja 90 000 markkaa tiettyyn tarkoitukseen – Turku siirsi rahat yhteiseen pottiinVeneilyostoksia, ravintolareissuja ja toimintaleffoja – näistä väärinkäytöksistä Taidehallin ex-pomoa epäilläänMinisteriö penää arkkipiispa Leon Karjala-seuralta lähes 300 000 euron tuet takaisinNuorisosäätiön entistä johtokaksikkoa syytetään väärennyksistä hämärässä kiinteistökaupassa – "En koskaan kirjoita nimeäni tuolla tavalla"Nuorisosäätiö vaatii entiseltä johtokaksikolta miljoonien korvauksia – taustalla kimurantteja kiinteistökauppoja ja oman edun tavoittelua
KirkaKäräjäoikeusHelsinkiMusiikkiTuomiotKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kirka
  • 2.11.13:30
    Jorma Uotinen

    Yksi TTK-hetki vaikutti erityisellä tavalla Jorma Uotiseen: "Ohjelman historian huippukohtia"

  • 22.8.09:04
    Musiikki

    Kirkalta uusi kappale – unohdettu biisi näkee päivänvalon

  • 11.11.202416:15
    Pave Maijanen

    Pave Maijasen muistokonsertin esiintyjät julki

  • 05.10.202408:00
    Pepe Willberg

    Tästä syystä Pepe Willberg ei aio jäädä koskaan eläkkeelle

  • 04.10.202417:03
    Pepe Willberg

    Mestarit areenalla -kiertue vei lähes kaiken Pepe Willbergin yleisön: "En nähnyt tietä, joka olisi vienyt tulevaisuuteen"