Odotetun jalkapallostadionin rakentaminen Oulussa saattaa viivästyä vuosilla hankkeesta tehdystä valituksesta johtuen. Kuuden yksityishenkilön tekemässä valituksessa tartuttiin muun muassa pallon potkaisemisesta aiheutuviin meluhaittoihin. Hanketta rahoittavan AC Oulun puheenjohtajan Tomi Kaismon mukaan kaikki tarvittavat selvitykset on jo tehty.
Ouluun kauan kaivatun jalkapallostadionin rakentaminen näytti jo varmistuneen 6. helmikuuta, kun kaupunginvaltuusto teki yksimielisen päätöksen Heinäpään jalkapallostadionin rakentamiseen tähtäävästä kaavamuutoksesta.
Hankkeen suurimpiin rahoittajiin lukeutuva AC Oulun suuromistaja ja puheenjohtaja Tomi Kaismo osasi kuitenkin pelätä pahinta viime perjantaina soittaessaan Pohjois-Suomen hallinto-oikeuteen.
– Olen soittanut sinne kerran viikossa sen jälkeen, kun kaupunginvaltuuston päätös kaavamuutoksesta tuli, että mikä tilanne on, Kaismo kertaa MTV Urheilulle.
Kaavamuutosta koskeva valitus oli toimitettu hallinto-oikeuteen vain hetkeä ennen Kaismon puhelua.
– Harmittaa suunnattomasti, että näin on käynyt, Kaismo huokaa.
Valituksen seuraukset ovat hankkeelle välittömät. Rakennusprojektin oli alun perin tarkoitus alkaa jo tulevana keväänä tai viimeistään alkukesästä. Nyt mikään ei liikahda ennen valituksen käsittelyä.
– Tietenkin tämä viivästyttää asioita. Kysyin hallinto-oikeudesta, mikä on keskimääräinen käsittelyaika tällaisissa valituksissa, ja sieltä vastattiin, että 22 kuukautta. Puhutaan siis melkein kahden vuoden viivästyksestä, Kaismo manaa.

