Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nyt se on tutkittu: Huoli rahasta romuttaa terveyden

Colourbox
Julkaistu 02.05.2012 07:00

Rahahuolet vaikuttavat terveyteen.

Jos rahasta on pulaa, unettomat yöt ja stressi saattavat vaivata murehtijaa. Myös sairaudet voivat kuitenkin vaania rahatonta, kertoo lifeslittlemysteries.com. Tutkimuksen mukaan suurten terveysriskien uhka kasvaa, jos ihminen huolehtii rahatilanteestaan.

Raha ja sen riittävyys on monelle stressinlähde. Associated Pressin ja AOLin tekemässä tutkimuksessa havaittiin kuitenkin, että suurista rahahuolista kärsivistä ihmisistä 27 prosenttia valitti esimerkiksi ruoansulatusongelmia. Samanlaisia ongelmia ilmeni vain kahdeksalla prosentilla niistä ihmisistä, joilla rahahuolia ei ollut.

Rahasta stressaavat ihmiset saivat seurakseen myös migreenin, sillä heistä 44 prosenttia ilmoitti kärsivänsä migreenistä. Rahahuolettomista vain neljä prosenttia koki samanlaisia vaivoja. 23 prosenttia rahaongelmaisista oli masentuneita.

Lisätutkimukset osoittivat, että ihminen voi tehdä rahahuolten aiheuttaminne ongelmille jotakin: ne ihmiset, jotka aktiivisesti suunnittelevat ja opiskelevat raha-asioitaan, olivat vähemmän stressaantuneita ja itsevarmempia rahatilanteensa suhteen.


Lue myös:


MTV3/Helmi

Lähde: Lifeslittlemysteries.com

Kuva: Colourbox

Lisää aiheesta:

Äidinmaidonkorvikejauhetta vedetään myynnistä – hävitä tuote!Harvinainen tartuntaketju paljastui: Tappava tauti levisi tavalla, joka uhmaa mielikuvituksen rajojaSpermaskandaali paisuu EuroopassaVuoden 2025 turhake häiritsee lintuja – "Poikasia voi kuolla"Lotraatko? Tältä näyttää vesimäärä, jonka suomalainen keskimäärin käyttää suihkussaYhä useampi isä pitää vanhempainvapaata eri aikaan kuin äiti
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 13:59
    Takaisinvedot

    Äidinmaidonkorvikejauhetta vedetään myynnistä – hävitä tuote!

  • 13:25
    Sairaudet ja taudit

    Harvinainen tartuntaketju paljastui: Tappava tauti levisi tavalla, joka uhmaa mielikuvituksen rajoja

  • 11:34
    Syöpä

    Spermaskandaali paisuu Euroopassa

  • 09:28
    Kuluttaminen

    Vuoden 2025 turhake häiritsee lintuja – "Poikasia voi kuolla"

  • 08:45
    Vesi

    Lotraatko? Tältä näyttää vesimäärä, jonka suomalainen keskimäärin käyttää suihkussa