Jarkko Nieminen saa kovan avausvastustajan sunnuntaina Monte Carlossa alkavassa ATP-tennisturnauksessa. 25-vuotias Nieminen kohtaa ensimmäisellä kierroksella 27-vuotiaan venäläisen Marat Safinin.
Nieminen on turnauksen sijoituslistalla 15:ntenä, Safin on sijoittamaton. Tuoreimmalla maailmanlistalla Nieminen pitää sijaa 20 ja Safin sijaa 27.
- Sijoitetulle pelaajalle varmasti yksi vaarallisimmista vastustajista, joka saattoi arvonnasta vastaan tulla. Safin parhaimmillaan voi voittaa kenet tahansa, Nieminen luonnehti.
Nieminen ja Safin ovat ottaneet seitsemän kertaa yhteen ammattilaiskentillä. Safin on keskinäisissä otteluissa edellä voitoin 5-2. Nieminen voitti tuoreimman kohtaamisen viime vuonna erin 6-4, 6-3.
Nieminen on valmistautunut turnaukseen Monte Carlossa tiistaista lähtien. Safinin hän kohtaa sunnuntaina.
- Safinin tempo pitää saada nopeasti rikki, siinä on mahdollisuuteni. Luottavaisin mielin lähden otteluun. Oma pelini on hyvässä kunnossa, Nieminen kertoi.
Monte Carlon turnauksen kärkisijoitettu on sveitsiläinen Roger Federer. Viime vuonna turnauksen voitti espanjalainen Rafael Nadal.
(MTV3-STT)
