Suomalaisittain kuuma kysymys uuden F1-kauden alla on, pystyykö Valtteri Bottas horjuttamaan Lewis Hamiltonin valtaa Mercedeksellä. Tallin entisellä maailmanmestarikuljettajalla Nico Rosbergilla on omasta kokemuksesta vinkki Bottakselle.
Vuonna 2016 maailmanmestaruuden Mercedeksellä voittaneen ja uransa F1:ssä samalla kertaa lopettaneen Rosbergin mukaan Bottaksen ainoa toivo on kuusinkertaisen maailmanmestarin vakauden järkyttäminen.
– Minä en ainakaan nähnyt muita keinoja. Muistan ymmärtäneeni, että hänen puolustuksensa oli murtunut, kun hän alkoi räplätä Snapchatia lehdistötilaisuuden aikana. Seuraavana päivänä hän suoriutui heikosti. Sillä kaikella on merkitystä, Rosberg sanoi ranskalaiselle Auto Hebdo -lehdelle.

