Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nämä potilaat odottavat pääsyä hoitoon tuskallisen pitkään – vanhuus näkyy karulla tavalla

10:54Tästä syystä erikoissairaanhoidon jonot ovat ennätyspitkät ja näin ne voidaan purkaaVIDEO: Tästä syystä erikoissairaanhoidon jonot ovat ennätyspitkät ja näin ne voidaan purkaa.
Julkaistu 11.09.2024 06:28
Toimittajan kuva

Joonas Lepistö

joonas.lepisto@mtv.fi

LepistoJoonas

Suomen ikääntyminen näkyy hoitotakuutilastoissa. Erityisen paljon leikkausta yli puoli vuotta odottaneita on lonkan tai polven tekonivelleikkausjonoissa. Myös kaihijonot ovat pahannäköistä katsottavaa. Jonoerot alueiden välillä ovat valtavat.

Varsinais-Suomessa joka toinen kaihijonossa heinä-elokuun vaihteessa oli jonottanut operaatioon yli puoli vuotta. Vastaavasti HUSissa juuri kenenkään ei tarvinnut olla jonossa puolta vuotta. 

10 09 hyvinvointigraafi 5
MTV

Lain mukaan hoitoon pitäisi päästä puolessa vuodessa. Hoitotakuu ei siis takaa hoitoonpääsyä. 

Pohjois-Savossa ja Pohjois-Pohjanmaalla tekoniveljonossa reilusti yli puolet ovat olleet jonossa yli puoli vuotta, Keski-Pohjanmaalla aniharva.

10 09 hyvinvointialue graafi 6MTV

Miksi erot alueiden välillä ovat isot, THL:n kehittämispäällikkö Pia Tuominen?

– Väestötiheys vaihtelee, ikäjakauma vaikuttaa. Jos on paljon ikäihmisiä, on hoidon tarvekin erilainen. 

Miksi jonot ovat, mitä ovat ja ovatko ne purettavissa ja miten? Professori Kristiina Patja avaa tilannetta artikkelin alun videossa.

Lähetä vinkki! 

Sosiaali- ja terveyssektorin aiheisiin erikoistunut toimittaja Joonas Lepistö avaa yhteiskunnan ajankohtaisia teemoja. Asiantuntijoiden ja kansalaisten kokemusten kautta Lepistö kertoo, missä tilassa Suomen sosiaali- ja terveyspalvelut ovat.

Juttuvinkit joonas.lepisto@mtv.fi.

Lue myös:

Hoitotakuu? Erikoissairaanhoitoa yli puoli vuotta odottaneiden määrä ei ole koskaan ollut näin suuri – katso alueesi tilanne

Lisää aiheesta:

Näin laittoman pitkät leikkausjonot piinaavat Suomea – katso alueesi tilanneSote-johtaja: Ihmisten mielikuvat palveluista ovat osittain vääriäTuskainen potilas ihmeissään jopa kahteen vuoteen räjähtäneestä leikkausjonosta: "Tuntuu hurjalta"Leikkausta sairauslomalla odottavan potilaan jonotusaika liki kaksinkertaistui yllättäen: "Olin järkyttynyt"Hoitotakuu? Erikoissairaanhoitoa yli puoli vuotta odottaneiden määrä ei ole koskaan ollut näin suuri – katso alueesi tilannePitäisikö laittomassa potilasjonossa olevien haastaa hyvinvointialueet oikeuteen? – HUS-johtaja: "Voisi tuoda jopa muutosta"
TerveydenhuoltoSoteSairaalat ja hoitolaitoksetIkääntyminenVanhuksetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Terveydenhuolto
  • 3.11.19:34
    Sote

    Sotejohtaja: Keskustelu rahoitusmallista ajautunut vaarallisille vesille – "Uhkana kansallinen moraalikato"

  • 2.11.19:52
    Kuolema

    Mitä kuoleva pohtii viimeisinä hetkinään? Terhokodin johtaja kertoo

  • 27.10.20:38
    Kaisa Juuso

    Ministeri Juuso saamastaan kritiikistä: "Jos talous olisi hoidettu asianmukaisesti"

  • 27.10.12:27
    Kaisa Juuso

    Ministeri Juuso syytti lappilaisia riitelystä ja hänen kritisoinnistaan: "Riehutte somessa ja haukutte minua"

  • 27.10.08:17
    Vanhukset

    Lääkärimaksut ajavat ihmisiä ulosottoon – yksi väestöryhmä erottuu selkeästi