Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Näin paljon pörssisähkö maksaa keskiviikkona

Pörssisähkö on tällä viikolla poikkeuksellisen kallista muun muassa ydinvoimaloiden ja Ruotsin-siirtoyhteyksien huoltotöiden vuoksi
Pörssisähkö on tällä viikolla poikkeuksellisen kallista muun muassa ydinvoimaloiden ja Ruotsin-siirtoyhteyksien huoltotöiden vuoksiMikko Lieri / All Over Press
Julkaistu 22.08.2023 17:24

MTV UUTISET – STT

Etelä-Suomen ja Keski-Ruotsin välinen siirtoyhteys on saatu kuntoon.

Pörssisähkön verollinen tuntihinta on Suomessa keskiviikkona halvempi kuin tiistaina. Keskiviikkona päivän keskihinta on noin 18 senttiä kilowattitunnilta, kun se tiistaina oli noin 21 senttiä.

Sähkö on keskiviikkona kalleinta iltakahdeksan ja -yhdeksän välillä, jolloin hinta pomppaa 31 senttiin kilowattitunnilta.

Tuntihinnat lyödään lukkoon vuorokaudeksi kerrallaan. Seuraavan päivän hinnat julkaistaan iltapäivisin kello kahden jälkeen Suomen aikaa. Hinnat näkyvät sähkölaskussa niillä asiakkailla, joilla on suoraan pörssisähköön sidottu sopimus.

Pörssisähkö on tällä viikolla poikkeuksellisen kallista muun muassa ydinvoimaloiden ja Ruotsin-siirtoyhteyksien huoltotöiden vuoksi. Lisäksi viikko on ollut tähän mennessä varsin vähätuulinen, mikä vähentää tuulivoiman tuotantoa. Tuulisuus ei ole ennusteiden mukaan juuri kasvamassa loppuviikolla.

Energiateollisuuden toimitusjohtaja Jukka Leskelä arvioi STT:lle maanantaina, että sähkön hinnan tilanne pysyy melko tiukkana koko viikon.

Pörssisähkön hinta on kuitenkin laskusuunnassa verrattuna maanantaihin, jolloin keskihinta oli noin 30 senttiä kilowattitunnilta. Tuntihinta kävi maanantaina pariin otteeseen korkeimmillaan lähes 70 sentissä.

Keski-Ruotsissa laitevaurio sähköasemalla

Pientä helpotusta hintojen nousupaineisiin voi tuoda Etelä-Suomen ja Keski-Ruotsin välisen siirtoyhteyden saaminen kuntoon. Kantaverkkoyhtiö Fingrid kertoi tiistaiaamuna päivitetyssä tiedotteessaan, että yhteydessä ollut vika on saatu korjattua. Fenno-Skan 1 -nimisen tasasähköyhteyden siirtokapasiteetti on 1 200 megawattia.

Yhteyttä ei kuitenkaan voida vielä hyödyntää täysimääräisesti, koska Ruotsin kantaverkko kärsii verkkoviasta.

– Siirtoyhteyden kapasiteetti on rajoitettu 600 megawattiin, koska Keski-Ruotsissa on laitevaurio yhdellä sähköasemalla, valvomopäällikkö Arto Pahkin Fingridistä kertoi STT:lle tiistaina.

– Sieltä on ilmoitettu, että vika saataisiin korjattua keskiviikkona kello 23:een mennessä.

Pahkinin mukaan verkkovika johtuu Ruotsissa siitä, että osa 400 kilovoltin sähköaseman virta- ja jännitemuuntajista on mennyt rikki. Vika ei vaikuta Suomen sähkönsaantiin muuten kuin Fenno-Skan 1 -siirtoyhteyden alentuneena kapasiteettina, Pahkin sanoi.

Lisää aiheesta:

Suomi herää maanantaina sähköpainajaiseen: Hinta pomppaa 60 senttiinPörssisähköläisten kissanpäivät: "Edullista sähköä tarjolla paljon"Pörssisähkön keskihinta jää myös tänään miinuksellePörssisähkön hinta kaksinkertaistuu tänään – näin Fingrid arvioi riittävyyttäPörssisähkö on todella kallista – sähkö maksaa huomenna lähes euron kilowattitunniltaSähkön hinta taas voimakkaassa nousussa
SähköKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sähkö
  • 14.9.13:49
    Luonto ja eläimet

    Minkki aiheutti laajan sähkökatkon Imatralla

  • 14.9.09:32
    Energia

    Tekoäly tuo pian tähtien voiman käyttöömme, Yhdysvaltain energiaministeri uskoo

  • 9.9.21:07
    Olkiluoto

    Olkiluoto 2:n sähköntuotanto jatkuu matalammalla teholla vuoden 2027 huoltoon asti

  • 2.9.05:34
    Sähköautot

    Sähköauton lataaja voi tietämättään edistää toimitusvarmuutta – näin toimii häiriöreservi

  • 1.9.12:06
    Kotimaa

    Suomen ja Viron välinen sähköyhteys poikki – vika paikallistettu Espooseen