Lauantaina laduille palannut hiihtäjä Mika Myllylä ei uskalla hiihtää kevään aikana ulkomaalaisissa kisoissa. Maanantain iltapäivälehtien mukaan Myllylä pelkää turvallisuutensa puolesta.
Myllylä oli suunnitellut hiihtävänsä Ruotsissa Vasalopet-hiihdossa, mutta kisan pääsihteeri on ilmoittanut, ettei voi taata Myllylän turvallisuutta. Myllylän mukaan kisajärjestäjät ovat suorastaan yllyttäneet yleisöä käymään fyysisesti häneen käsiksi.
- En yksinkertaisesti uskalla lähteä Suomen rajojen ulkopuolelle, sille en tunne oloani turvalliseksi, Myllylä kertoo Iltalehdessä.
Maailmancupin vauhtia Myllylä aikoo kuitenkin kokeilla Lahden Salpausselän kisoissa maaliskuussa.
- Suomalaisyleisö ja kisajärjestäjät osaavat sentään pitää asiat asioina ja hyväksyä ihmiset ihmisinä - virheineen päivineen, Myllylä jatkaa.
(MTV3)
