Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Murrosikä iski kovaa Mikael Gabrieliin – lastenkodissa vietetty aika muutti elämän

10:04Lahjaksi tulevaisuus: Mitä Suomen nuorille kuuluu?
Julkaistu 11.12.2018 15:56
Toimittajan kuva

Outi Jaatinen

outi.jaatinen@mtv.fi

Huomenta Suomen Lahjaksi tulevaisuus -sarjassa keskusteltiin tiistaina siitä, miten varallisuus vaikuttaa nuorten harrastuksiin ja koulutukseen. Paikalla olivat rap-artisti Mikael Gabriel sekä Pelastakaa Lapset ry:n pääsihteeri Hanna Markkula-Kivisilta. Myöhemmin lähetykseen saapui myös somevaikuttaja Mmiisas.

Mikael Gabriel huostaanotettiin 14-vuotiaana. Videolla hän kertoo, miten aika lastenkodissa muutti hänen elämänsä. Artisti kertoo myös, miten suuri merkitys harrastuksilla oli hänelle.

Mikael Gabriel on yksi Suomen eturivin artisteista. Hänen nuoruutensa ei kuitenkaan ollut helppo. Murrosikä osoittautui miehelle kaikkein vaikeimmaksi.

– Se iski aika kovaa silloin. Se oli varmaan suurin haaste ja sen tuomat paineet ja ajatukset, Mikael kertoo.

Köyhyys näkyy nuorten elämässä

Hanna Markkula-Kivisillan mukaan sosiaalinen eriarvoisuus näkyy nuorten elämässä nykypäivänä monella tapaa. Ensinnäkin se näkyy materian tasolla, esimerkiksi siinä, millainen kännykkä tai tietokone nuorella on.

Varallisuus voi näkyä myös opintiellä. Se voi vaikuttaa siihen, millaiset mahdollisuudet nuorella on kouluttautua. Vaikka peruskoulu onkin ilmainen, jatko-opintojen kohdalla tilanne muuttuu.

– Vaikka opetus on maksutonta, oppimateriaalit eivät ole. Se vaikuttaa monen mahdollisuuksiin tehdä valintoja, Markkula-Kivisilta kertoo.

Somevaikuttaja Mmiisas kertoo videolla, millaiset aiheet kiinnostavat tämän päivän nuoria. Markkula-Kivisilta kertoo, miten nuorillamme tänä päivänä menee. 

Lue myös: Jäitkö taas ulkopuolelle palaverista? Kyse voi olla työpaikkakiusaamisesta

Lisää aiheesta:

Menneisyys poikakodissa on vaikuttanut paljon Mikael Gabrielin isyyteen: "Oma matka ja traumat ovat hyvin tärkeitä"Patrician poika kärsii yhä yksinäisyyden seurauksista – näitä synttäreitä hän ei unohda: "Se oli paras päivä"Nuoret siirtyivät koronaeristyksestä sota-ahdistukseen – Kysely: Jopa kaksi kolmesta pelkää sodan leviämistä SuomeenLaura kasvoi köyhässä yksinhuoltajaperheessä: "Leipäjonot tulivat tutuiksi"Syöpädiagnoosi sai yksinhuoltajaäiti Marian talouden koetukselle – rahat eivät olisi riittäneet edes tyttären lukiokirjoihin: "On se aika hävettävää lasten näkökulmasta"Rahanpuute oli estää Meri-Tuulin lukio-opinnot: "Tuli vähän järkytyksenä..."
KöyhyysNuoretMikael GabrielJouluRahaLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Köyhyys
  • ma19:38
    Tekoäly

    Tekoäly on luonut "köyhyyspornon": "Niitä kuvia ei olisi pitänyt ikinä julkaista"

  • 30.9.19:19
    Orpon hallitus

    Liki 30 000 lasta köyhyyteen sysäävät leikkaukset säästävät rahaa ehkä vain väliaikaisesti – "Kannustaminen ei auta, jos työtä ei ole"

  • 30.9.15:15
    Orpon hallitus

    Köyhän perheenäidin epätoivo: "Kysyin lapsilta, pärjätäänkö ilman lämmintä ruokaa"

  • 10.9.13:20
    Lemmikit

    Lemmikkien leipäjonoja järjestetään jo useissa kaupungeissa – "Ihmisten elämäntilanteet voivat muuttua nopeasti"

  • 8.9.13:48
    Ruotsi

    Suomi katsoo köyhänä vierestä, kun Ruotsi elvyttää miljardeilla – Juhana Vartiaiselta ikävä muistutus