Yhdysvaltain presidentin Joe Bidenin neuvonantaja kertoo olevansa luottavainen sen suhteen, että Turkin huolet Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyydestä poistuvat.
CNN:n mukaan Valkoisen talon turvallisuusneuvonantaja Jake Sullivan kertoo myös tavanneensa turkkilaiskollegansa kanssa, minkä lisäksi Yhdysvaltain ulkoministerin Antony Blinkenin on ollut määrä tavata Turkin ulkoministeri New Yorkissa tänään.
Uutiskanava kertoo Sullivanin antaneen toimittajien tentissä lopulta ymmärtää, että Turkki kääntäisi kelkkansa osoituksena yhtenäisyydestä. Hän painotti Naton kaltaisen moniäänisen kollektiivinkin tietävän, koska vetää yhtä köyttä ja sopia erimielisyydet.
– Odotan, että nämä erimielisyydet saadaan sovittua. Odotan, että Nato puhuu lopulta yhdellä äänellä tukien Suomea ja Ruotsia, Sullivan summasi.
Turkki on ilmaissut suhtautuvansa kielteisesti Suomen ja Ruotsin jäsenhakemuksiin ja esittänyt lukuisia vaatimuksia tukensa vastineeksi. Turkin hallintoa lähellä oleva ja virallista linjaa tiukasti noudattava Sabah-lehti julkaisi kymmenkohtaisen vaatimuslistan.
Uusien Nato-jäsenten hyväksymiseksi tarvitaan kaikkien jäsenmaiden ratifiointi, joten Turkki pystyy halutessaan estämään uusien jäsenten tien Natoon.
Suomen valtionjohto on kertonut olevansa optimistinen sen suhteen, että asiat Turkin kanssa saadaan selvitettyä keskustelemalla.
