Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV Urheilun tiedot: Kulisseissa kuohuu – HJK:n tähtipelaajat jäämässä sivuun Huuhkajista

2:35Topi Keskinen loistaa HJK:ssä – seuraavina askeleina Huuhkajat ja ulkomaan kentät21-vuotias laitahyökkääjä Topi Keskinen on noussut HJK:n ja koko Veikkausliigan suurimmaksi tähdeksi.Matti Raivio / AOP
Julkaistu 16.05.2024 12:48
Toimittajan kuva

Timo Innanen

timo.innanen@mtv.fi

TInnanen

MTV Urheilun tietojen mukaan HJK ja SJK eivät aio päästää pelaajiaan Huuhkajien vahvuuteen kesäkuun maajoukkuepeleihin.

Suomen miesten jalkapallomaajoukkue kohtaa Portugalin Lissabonissa 4. kesäkuuta ja Skotlannin Glasgow'ssa kolme päivää myöhemmin. Pelaajavalinnat ovat aiheuttamassa Huuhkajien valmennusjohdolle päänvaivaa, sillä HJK:n ja SJK:n on määrä pelata Veikkausliigassa keskinäinen ottelu samana päivänä kuin Huuhkajat kohtaa Skotlannin. 

HJK:n, SJK:n tai kenenkään muunkaan Veikkausliigan seuran ei tarvitse päästää pelaajiaan maajoukkueen vahvuuteen, koska kyseessä ei ole virallinen Fifan pelipäivä Euroopassa. Tilanne on kaikkien osapuolten kannalta äärimmäisen valitettava, sillä maaotteluissa pelaajat pääsevät arvokkaisiin näyteikkunoihin urallaan.

MTV Urheilun tietojen mukaan HJK ja SJK eivät ole päästämässä pelaajiaan Huuhkajien käyttöön, mikäli kutsu joillekin heistä kävisi.

Helsinkiläisjoukkueesta hyvin todennäköisesti laituri Topi Keskinen ja mahdollisesti myös keskikenttäpelaaja Lucas Lingman ja toppari Diogo Tomas ovat pelaajia, joille Huuhkajien päävalmentaja Markku Kanerva voisi nähdä käyttöä kesäkuun maaotteluissa. Seinäjoelta kutsun voisi puolestaan saada vahvasti esiintynyt toppari Ville Tikkanen. 

Veikkausliigan toimitusjohtaja Timo Marjamaa suhtautuu tilanteeseen maltillisesti. 

– Tuolloin pelataan toki muitakin otteluita Veikkausliigassa kuin HJK–SJK, mutta ylipäätään kesälle on haluttu tuoda enemmän pelipäiviä, jotta ottelurytmi säilyy hyvänä. Kyseessä ei ole Euroopassa Fifan virallinen pelipäivä, joten tilanne on nyt tämä, Marjamaa toteaa MTV Urheilulle. 

Kesäkuun maaottelut ovat Suomen maajoukkueen ainoat ennen syksyllä pelattavaa Kansojen liigaa.

Lisää aiheesta:

Superlupaus Matias Siltanen otti kantaa siirtohuhuihin – "Ruotsiin jääminen on tietoinen päätös"Pikkuhuuhkajat kohtaa 10 miljoonan euron superlahjakkuuden – näin Mika Lehkosuo kommentoi Huuhkajat-vahvistuksiaHuuhkajat sai useat tylyt rukkaset – Markku Kanerva manasi: "Minä kärsin siitä"Robert Taylor jättää maajoukkuepelit jälleen väliinHuuhkajien pelaajatilanne puhuttaa – valmennukselta suora viesti tulevasta: "He raivaavat sen tien"Nuoret lupaukset tyrkyllä Huuhkajien EM-joukkueeseen – "Jos vastaus on se, ilman muuta otetaan"
HuuhkajatHJKSJKVeikkausliigaJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Huuhkajat
  • to14:40
    Jalkapallo

    Huuhkajat-tulokas nousi sankariksi Saksassa – tunteet kuumenivat

  • to13:39
    Jalkapallo

    Suomalaispelaaja pääsi koirankopista – melkoinen debyytti Ranskan pääsarjassa

  • ke12:23
    Jalkapallo

    Huuhkajat-tähti: Maajoukkueura ohi

  • ti21:02
    Kansojen liiga

    Linda Sällströmin Helmarit-ura päättyi tappioon

  • ma08:13
    MLS

    Huuhkajat-pelaaja teki historiallisen maalin MLS:ssä