Venäläisjoukkojen vetäydyttyä Butshan kaupunki on autioitunut, mutta avustustyöntekijöiden avulla elämää yritetään kaupungissa käynnistää uudelleen.
Venäläisjoukkojen vetäydyttyä Butshan kaupunki on autioitunut, mutta avustustyöntekijöiden avulla elämää yritetään kaupungissa käynnistää uudelleen.
MTV Uutiset seuraa Ukrainan tapahtumia hetki hetkeltä.
Löydät tuoreimmat uutiset uutispalvelustamme sekä MTV Katsomosta joka päivä.
Ukrainan sodan uhreja voi auttaa monin tavoin. Tästä artikkelista löydät ajantasaista tietoa auttamisesta.
Ukrainan tilanne aiheuttaa monenlaisia tunteita. Tästä artikkelista löydät tietoja siihen, miten hakea apua itselle tai läheisellesi.
MTV Uutisten toimittaja Niko Nurminen pääsi tänään Butshan kaupunkiin, johon pyrki jo eilen. Eilen ukrainalaisviranomaiset eivät vielä Nurmista Butshaan päästäneet.
– Matkanteko onnistui hitaasti, koska siltoja on räjäytelty ja tien vierustat ovat täynnä lähinnä venäläistä kalustoa – panssarivaunuja ja miehistön kuljetusvaunuja. Jokunen ruumiskin siellä näkyi, Nurminen kuvailee.
Nurminen raportoi Butshan tunnelmista MTV Uutiset Liven suorassa lähetyksessä.
– Tällä hetkellä olen tässä Butshan keskusaukiolla, joka on hyvin autio. Kaupunkiin tulee aika paljon avustajia ja muutama bensiiniauto, jotka tuovat bensiiniä ja dieseliä tänne. Elämää yritetään saada käyntiin uudestaan. Täällä on käynnissä aikamoinen siivousoperaatio.
– Siviilejä näkyy jonkin verran, kaikki ovat miehiä. Naisia ei näy laisinkaan, eli kyllä täällä kaupunki on tyhjentynyt normaalista elämästä täysin. Muutamia kollegoita, toimittajia täällä näkyy.
Kiovan lähellä sijaitsevasta Butshan kaupungista löydettiin 280 ruumiin joukkohauta venäläisjoukkojen vetäydyttyä. Nurminen arvioi, että ruumiita tullaan löytämään merkittävä määrä lisää.
– Kuolleita ihmisiä löytyy lisää koko ajan. Yksi avustaja juuri sanoi, että he löysivät kuuden ihmisen ruumiit.
Butshaan jääneillä ei ole ollut käytössään sähköä tai kaasua. Nurminen kertoo ihmisten keittävän ruokaa ulkona. Kaupungin suurin ruokakauppa on ryöstetty tyhjäksi venäläisten toimesta.
Pauliina Ainasoja on MTV Uutisten toimittaja, joka työskentelee tällä hetkellä eniten some-tiimissä, eli olet voinut törmätä hänen sisältöihinsä erityisesti TikTokissa ja Instagramissa. Hän tekee juttuja myös MTV Uutisten verkkoon ja Asian ytimessä.doc -dokumentteja.
Pauliinan kiinnostuksen kohteita ovat erityisesti yhteiskunnalliset sekä ihmisten arkea koskettavat talouskysymykset, mutta hänen työnsä kattaa laajasti erilaisia uutisaiheita. Myös eläimiin liittyvät uutisaiheet ovat hänelle tärkeitä.
Juttuvinkit ja ehdotukset dokumenttiaiheista ovat aina tervetulleita – niitä voi lähettää sähköpostitse.