Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Mitä ihmettä – miehet cheerleadereina! Katso kuvat

Funky Team Gorillaz (Lehtikuva)
Funky Team Gorillaz (Lehtikuva)
Julkaistu 08.02.2010 16:19

Miesten cheerleading on suurelle yleisölle tuntemattomampi laji, mutta Suomessa kilpailee useita sekajoukkueita, joissa voi nähdä naiskauneuden lisäksi myös raavaita miehiä.

Helsinkiläinen Funky Team Gorillaz -sekajoukkue voitti viikonloppuna SM-kultaa jo kymmenettä kertaa peräkkäin. Joukkueen 34:sta jäsenestä puolet on miehiä ja puolet naisia.

– Kyllähän ihmisillä on cheerleading-lajin miesosallistujista ennakkokäsitys helposti. Sitä kysellään, millaiset minihameet ja huiskat teillä on, joukkueessa kilpaileva, raamikas Mika Pennanen kertoo Helsingin Sanomissa.

Funky Team Gorillaz (Lehtikuva)Funky Team Gorillaz (Lehtikuva)

Miehet kannattelevat naisia muun muassa pyramidimuodostelmissa, mikä vaatii voimaa ja rohkeutta.

– Se on melkoista ryminää, koska korkeimmillaan tullaan alas viidestä metristä. Minulla on murtunut nenä pariin kertaan, kun alas tulevan kyynärpää on osunut siihen, Pennanen mainitsee HS:ssa.

(MTV3)

Lisää aiheesta:

Kustantamot kertovat vetäneensä Harri István Mäen teoksia myynnistä: Karu syyJuuri nyt: Witkoff kommentoi Ukraina-neuvotteluitaDartsin MM-kisoissa kuohuu! Pudonnut huippu löi pöytään kovia syytöksiä – "Huijaamista"130 kaapattua lasta vapautettu NigeriassaAsiantuntijalta huolestuttavaa puhetta pohjalle syöksyvästä SM-liigaseurasta – "Ei voi vuodesta toiseen olla selviytymistä"Suomen tunnetuin jazz-orkesteri juhlii 50-vuotista taivaltaan – pienen maan erikoisuus tekee musiikista persoonallista