Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Millaisia lehmänkauppoja Turkki tavoittelee Suomen Nato-toiveilla? Tutkimusjohtaja: Vaatimus voi olla "testipallo"

7:35Suomen NATO-prosessi etenee – Mitä tapahtui viikonlopuna aikana ja mitä on luvassa Venäjän suunnalta?Videolla Smith kertoo, miten Turkin toimet Nato-hakemuksien yhteydessä vaikuttavat prosessiin.
Julkaistu 16.05.2022 20:10
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Turkin esittämät vaatimukset Ruotsille ja Suomelle ovat ”suuren maailman poliittista peliä”, arvioi Hybridiosaamiskeskuksen tutkimusjohtaja Hanna Smith.

Hän uskoo, että Turkki pyrkii saamaan Nato-prosessista itselleen mahdollisimman paljon hyötyä. Esitetyt vaatimukset voivat olla hänen mukaansa eräänlaisia ”testipalloja”.

– Katsotaan, mitä voidaan saada, Smith kuvailee.

Lue myös: Turkki voi viivyttää Suomen ja Ruotsin Nato-prosessia – asiantuntija avaa syitä Erdoganin riskipelille: "Turkki ei ota käskyjä Venäjältä"

Turkin ei uskota pyrkivän estämään Suomen tai Ruotsin liittymistä Natoon, mutta Turkin ”pelaaminen” voi herättää epävarmuutta siitä, missä aikataulussa Nato-jäsenyys on mahdollista.

– Lehmänkauppojen tekeminen voi pidentää prosessia, Smith sanoo.

2:22Turkkilaismedia: Suomi ja Ruotsi kieltäytyivät palauttamasta aktivisteja Turkkiin – ulkoministeri Haavisto kertoo, mistä on kyse

Ulkoministeri Pekka Haavisto kertoo, mistä Turkin vaatimuksissa on kyse.

15:22Turkki esitti vaatimuksia Natoon hakevalle Suomelle ja Ruotsille – asiantuntija perkaa uhittelun syitäTurkki esitti vaatimuksia Natoon hakevalle Suomelle ja Ruotsille – asiantuntija perkaa uhittelun syitä.

Lue myös: Turkki vaati Ruotsia ja Suomea luovuttamaan terroriepäiltyjä – Pekka Haavisto MTV Uutisille: Kyse ei tuoreista vaatimuksista, vaan ehkä Timo Soinille annetusta listasta

Lisää aiheesta:

Tutkija yllättyi Turkin lämpenemisestä Ruotsin Nato-jäsenyydelle – "Turkki sai mitä halusi"Ulkopoliittisen instituutin tutkija Nato-prosessista: "Erdoğan yrittää nyhtää Suomelta ja Ruotsilta kaiken, mitä on saatavissa"Arvio: Biden tukee Suomen ja Ruotsin Nato-tietä koko arvovallallaan – näillä aseilla USA yrittää voittaa Turkin puolelleenTurkin vaatimukset selvä viiväste Suomen Nato-jäsenyydelle, sanoo tutkija: Suomen on oltava valmis myönnytyksiinTurkki voi viivyttää Suomen ja Ruotsin Nato-prosessia – asiantuntija avaa syitä Erdoganin riskipelille: "Turkki ei ota käskyjä Venäjältä"Turkilta vaatimuslista Natoon pyrkiville Suomelle ja Ruotsille – tutkija ennustaa "pitkää vääntöä" Turkin kanssa
TurkkiNatoRuotsiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Turkki
  • ke14:36
    Järjestäytynyt rikollisuus

    Rikollispomo "Mansikan" vaatimuksille tyrmäys hovioikeudessa

  • 23.10.14:28
    KRP

    Rosvopomo "Mansikan" nimissä valitus vangitsemisesta ja pyyntö tutkia poliisin toimet: "Minulla ei ole ollut mitään mahdollisuutta puolustautua"

  • 16.10.09:37
    Raitiovaunut

    Varoittava video: Nainen oli kävellä kuulokkeet korvissa suoraan raitiovaunun alle

  • 14.10.16:55
    KRP

    Saako Suomi rikollispomo ”Mansikan” Turkista tuomiolle, vaikka Ruotsikaan ei saa?

  • 14.10.06:08
    Israelin ja Hamasin sota

    Valkoinen talo julkaisi "Trumpin rauhansopimuksen" – MTV Uutiset paikalla Israelissa