Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Millaiset käytetyt vaatteet tekevät kauppansa? Yrittäjä Noora Hautakangas vinkkaa: "Oikeasti tosi kova jälleenmyyntiarvo"

9:51Alennusmuodilla rahoiksi? Nämä vaatteet käyvät kaupaksi toisenkin kerranVoiko vaatteen tai asusteen onnistua myymään hankintahintaa kalliimmalla? Millaiseen muotiin kannattaa sijoittaa? Katso koko keskustelu videolta!
Julkaistu 18.06.2023 19:01

Hannakaisa Taskinen

hannakaisa.taskinen@mtv.fi

Kesän alennusmyynnit ovat alkamassa. Millainen jälleenmyyntiarvo vaatteilla voi olla?

Suomalaiset käyttävät vuosittain satoja miljoonia euroja vaatteisiin. Mutta voiko muotiin sijoittaa? Aktian salkunhoitaja Juuso Kenkkilän mukaan luksustavarayhtiöt ovat itse asiassa todella hyviä sijoituskohteita. 

– Kysyntänäkymät, kasvunäkymät ovat tosi hyviä. Ja ne ovat tosi laadukkaita yhtiöitä keskimäärin, Kenkkilä sanoo Huomenta Suomen haastattelussa.

Sijoittajan näkökulmasta nimenomaan luksusyhtiöt ovat houkuttelevimpia kohteita, jos verrataan vaikkapa edullisempia tuotteita myyviin yhtiöihin.

Entä mikä yhtiö on sijoitusasiantuntijan mukaan "helppo kohde"?  Katso koko haastattelu yllä olevalta videolta!

Second handia myyvän ReLove-ketjun yrittäjä Noora Hautakangas lisää, että luksusmuoti myös säilyttää hyvin jälleenmyyntiarvonsa. 

Hautakangas huomauttaa, että luksumerkitkään eivät kuitenkaan ole turvassa kohuilta. Esimerkiksi Balenciaga kärsi hiljattain mainoskohustaan, jonka seurauksena moni merkin vaatteita ja asusteita omistanut halusi niistä eroon. Myynti ei onnistunutkaan noin vain, sillä harva halusi näyttäytyä itsekään kohun jälkimainingeissa merkin vaatteissa.

Lue myös: Balenciagan kyseenalainen mainoskampanja tuomittiin jyrkästi: "Eikö kukaan pysähtynyt edes hetkeksi miettimään?"

Millainen second hand -vaate myy?

Millaiset vaatteet sitten tekevät kauppansa second hand -liikkeissä?

– Jos mietitään second handia ja kirppistelyä, ja mitkä pitää second handin puolella hintansa, niin ehdottomasti se, että ne ovat hyviä materiaaleja, vastuullisesti tuotettuja brändejä, Suomi-muoti myy todella hyvin, Hautakangas sanoo.

Suomi-muoti kelpaa niin suomalaisille kuin turisteillekin.

– Aasia-turistit tulevat ostamaan paljon sitä second hand -Marimekkoa. Ja varsinkin, jos puhutaan jostain vintage-Marimekosta tai -Vuokosta, niin niillä on oikeasti tosi kova jälleenmyyntiarvo.

Voiko vaatteen tai asusteen myydä kalliimmalla kuin millä se on hankittu? Kuinka usein suomalainen ajattelee ostamansa vaatteen jälleenmyyntiarvoa? Miten vaatteen hinta muodostuu second hand -liikkeessä? Miten hintaa saa korkeammaksi? Katso koko keskustelu yllä olevalta videolta.

Lue myös: Huippuvinkit verkkokirppareille niin ostajille kuin myyjillekin: "Parhaat herkut ostetaan minuuteissa"

Lue myös: Helsinkiläisessä kauppakeskuksessa on yksi erityinen kerros – "Ihmiset ovat ottaneet sen innostuneesti vastaan"

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!

Lisää aiheesta:

Ostatko sinäkin "käsittämättömän määrän" vaatteita vuodessa? Tällainen on viiden vaatteen haasteHuippuvinkit verkkokirppareille niin ostajille kuin myyjillekin: "Parhaat herkut ostetaan minuuteissa"Vintage-vaatteiden persoonallisuus kiehtoo: Asiantuntijat jakavat vinkit nettishoppailuun ja kertovat, mikä vintagessa on nyt pinnallaSuomalaiset ovat hulluina markettien vaatteisiin – MTV Uutiset selvitti, miksi "ruokakauppamuoti" myy”Ihmiset haluavat tehdä paremman valinnan” – ensi vuoden muotitrendi on vastaveto vuoden turhakkeelle? Äitien merkkivaatemanian yllättävä sivujuonne – suomalaisvaatteista liikkuu jopa piraattiversioita: "Olemme luoneet jotain suurta ja merkittävää"
VaatteetAsusteetMuotimaailmaSijoittaminenKierrätysKiertotalousHuomenta Suomi
Noora Hautakangas
Kauneus ja tyyli
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Vaatteet
  • Eilen20:42
    Kierrätys

    Suomalaiset hurahtivat second handiin eniten maailmassa – yksi ilmiö uhkaa

  • Eilen19:50
    Liikunta

    Moni luulee, että Gore-Tex-vaatetta ei saa pestä – asia on päinvastoin

  • 13.9.07:33
    Shoppailu

    Voiko nettikauppaan palauttaa liikaa tavaraa? Selvitimme, millainen käytös johtaa jäähyyn

  • 10.9.09:15
    Ilmiöt

    Heidi kertoo, miten kahdeksasta vaatteesta saa jopa 20 eri asua

  • 7.9.13:01
    Kauneus ja tyyli

    Repeävätkö sukkahousut aina? Näin puet ne oikein