Huomenta Suomen Kiekkoraati ruoti Helsingin Jokereiden peliesityksiä kriittisin sanoin.
SM-liigaan palanneen Jokereiden alkukausi on ollut suoraan sanottuna kehno, sillä se on hävinnyt kaikki kolme otteluaan. Helsinkiläisten orastava tappioputki sai jatkoa keskiviikkona Porissa, kun Ässät vei kolme pistettä 3–2-voitolla.
Lue myös: Jokerit kyntää SM-liigassa – Tomek Valtonen: "Mielestäni menossa oikeaan suuntaan"
Ottelua selostanut Jani Alkio teki Jokereiden pelaamisesta huolestuttavia huomioita.
– Pelin rakenteet eivät missään nimessä ole kunnossa. Paljon on puhuttu siitä, että kyllä se puolustus on hyvin vajavainen. Kokonaisvaltaisesti se joukkueen pelillinen tekeminen – siinä ei oikein sellaista kultaista lankaa ole, Alkio perkaa Kiekkoraadissa.
– Jotenkin tuntuu, että kovimmilla hankinnoilla edelleen on jonkinlainen käsijarru. Hyvin paljon kysymysmerkkejä nimenomaan pelitavallisesti on, että mitä tuo Jokerit on.
Lue myös: Jokerit-pelaaja joutuu kurinpitoon – tämä tilanne meni ottelussa täysin ohi
MTV Urheilun asiantuntija Karri Kivi tarttui kiinni juuri Jokereiden jättivahvistusten pelaamiseen. Kivi huomauttaa, että muun muassa vielä maaleitta olevat Patrick Curry ja Maxime Fortier pelasivat viime kaudella täysin erilaista jääkiekkoa.
