Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mikkelin asuntomessut tarjoaa luksustaloja ja liito-oravia: metsän elävillä omat tontit messualueella

1:53Asuntomessut ovat tänä kesänä Mikkelissä
Julkaistu 21.07.2017 20:42
Toimittajan kuva

Kari Pyrhönen

kari.pyrhonen@mtv.fi

Mikkelin asuntomessuilla on luvattu jättää tilaa myös seudun alkuperäisille asukeille: liito-oraville ja viitasammakoille. Ainakin metsästä löytyy herttaisia tauluja, jotka kertovat kenelle tämä tontti kuuluu. Ihmisille messut tarjoavat saavuttamattomia unelmia ja digitaalikokeiluja.

– Alueen luonto ja eläimistö on tutkittu tarkkaan jo kaavoitusvaiheessa, kertoo Osuuskunta Suomen Asuntomessujen toimitusjohtaja Harri Tuomaala. Liito-oraville ja viitasammakoille on tilaa, samoin suojeltu kasvisto on huomioitu. Alueen keskellä on iso luonnontilaan jätetty metsikkö.

asuntomessut4Alueella majailevista liito-oravista muistetaan kyltein.MTV Oy

Mikkelin uudet messukodit sijaitsevat Saimaan rannalla, mutta ranta-alue on jätetty rauhaan.

-Kenelläkään ei ole ole omaa rantaa, joten se on jätetty luonnontilaan kaikkien oleskelualueeksi, kuvailee Tuomaala.

Kuin hybridiautomessuilla – kohti nollaenergiatasoa

Ympäristöasioista, eritoten energiatehokkuudesta muistetaan puhua koko ajan. Meno on kuin hybridiautomessuilla, iskusanoina: energiapihi, vähäpäästöinen ja automaatti-ilmastointi.

– Asuntomessujen tehtävä on tuoda esiin kokeiluja ja innovaatioita ja tämän myötä tulevaisuutta, muistuttaa Tuomaala.

– Rakennuslain uudet määräykset sanelevat ehtoja. Vuonna 2020 messut pidetään Tuusulassa ja silloin kaikkien talojen pitää olla liki nollaenergiatasoa.

Tämä siis tarkoittaa sitä, että talon pitää lämmittää itse itsensä kiertoilmalla, maalämmöllä tai muulla vastaavalla asukkaan valitsemalla ratkaisulla.

Sisustusta mittaillaan

asuntomessut3

Kohteita on 31 pienistä alle 80 neliön taloista rantalinnoihin. Kokeiluja on joka lähtöön: Yksi talo on koottu moduuleista ja se voidaan siirtää helposti muualle.  Älykodissa anturit mittaavat koko ajan ilmanvaihtoa ja lämpötiloja.

Mutta moni tulee katsomaan enimmäkseen sisustusta, värejä ja verhoja.

Sisustuksen yleisilme useissa taloissa vaalea, suorastaan haalea. Mutta enää neljä kohdetta on myymättä. Asukkaat ovat itse sisustaneet kotinsa. Suomalaiset eivät todellakaan ole rohkeita värien käyttäjiä, täällä se taas nähdään.

Unelmataloihin jonot

Ja tietysti halutaan nähdä ne ”saavuttamattomat” unelmatalot, kaikki tietysti rannassa.

Asuntomessut1

150-neliöinen ”Wave” on tehty rantarinteeseen tummasta hirrestä. Ulospäin se näyttää kuin modernin taiteen museolta, sisältä kaikki on lasia ja luksusta. 190-neliöinen Villa Saimaanhelmi on hirsilinna kolmessa kerroksessa. Hirsien sisään upotettiin terästä, jotta talo pysyy kasassa. Valtava kolmen kerroksen lasiseinä avautuu järvelle. MinunValoksi ristitty parinsadan neliön kokeilutalo on tehty teräsrungosta, ensi kertaa Suomessa.

Rannan luksuslinnoihin oli sateisenakin päivänä pitkät jonot.

Lisää aiheesta:

Loviisan asuntomessut avautuvat tänään – kalleinta hanketta rakennettiin riskillä: "Tällaiset eivät vielä oikein vedä"Katso kuvat tulevan kesän Asuntomessuilta jo nyt: Ihastuttavia kierrätyskohteita ja upeita designtalojaKommentti: Digimittareita, sähkösuhinatuuletusta ja kosteushysteriaa – ihminen ei enää rakenna luonnon ehdoilla10 kiinnostavaa ilmiötä, jotka näkyvät juuri nyt suomalaisissa kodeissa: Puupaneeleja, mustia keittiöitä ja koskemattomia pihojaUnelmakodit toteutuvat Mikkelissä luonnon ehdoilla: ”Usein uudella asuinalueella hakataan ensin kaikki puut pois”Seinäjoen Asuntomessut käynnistyvät: Sinkkutaloja ja hirsiherkkuja
Kotimaa
Vain neljä messujen kohteista on enää myymättä.MTV Oy

Maisemissa piisaa rantatonteilla.MTV Oy

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 16:33
    Politiikka

    Suora lähetys: Oppositio hiillostaa hallitusta Palestiina-kysymyksellä – "Minua hävettää Suomen puolesta"

  • 16:05
    Linnut

    Kuolleista puluista löytyi lintuvirusta Kokkolassa

  • 15:25
    Orpon hallitus

    Ministeri lupaili huntukiellosta selvitystä jo viikkoja sitten – Purra: "Ihan näinä hetkinä tulossa"

  • 13:56
    Kiina

    Kiinalaisdiplomaatit uhosivat Taiwanista Upin seminaarissa – videotallenteelta välihuutelut yllättäen puuttuivat

  • 13:27
    Koirat

    Yle: Poliisikoira hyökkäsi 7-vuotiaan kimppuun Paimiossa