Veikkausliigan pronssijoukkue Tampere United on tehnyt kolmivuotisen sopimuksen nuoren hyökkääjän Miki Sipiläisen kanssa.
18-vuotias Sipiläinen on raamikas, 185-senttinen ja 80-kiloinen kärkimies, joka teki läpimurtonsa päättyneellä kaudella Ilveksen A-nuorissa. Sipiläinen viimeisteli syyskierroksilla A-nuorten SM-sarjassa peräti 15 maalia 11 ottelussa.
Sopimus Sipiläisen kanssa on luontevaa jatkoa Tampere Unitedin valitsemalle toimintalinjalle, jossa nuorille, lupaaville jalkapalloilijoille tarjotaan mahdollisuus kehittyä ja nousta kansalliselle ja edellytysten mukaan aina kansainväliselle huipulle asti.
- Liiga on ollut tavoitteenani, ja sopimus Unitedin kanssa auttaa varmasti minua eteenpäin urallani. Kehittyminen on aina joukkueharjoittelun ja oman työn tulosta. Viime kaudella sain harjoitella hyvässä ohjauksessa ilman loukkaantumisia. Toivottavasti homma jatkuu yhtä noususuuntaisesti, ja saan hankittua peliaikaa jo ensi kaudella, Sipiläinen toteaa.
Nuorukaisen asenteesta kertoo paljon se, että hän muistaa kiittää myös uraansa vauhdittaneita tahoja.
- Isäni Saku sekä Ilveksen nuorten valmentajat Topi Priha ja Timo Korsumäki ovat tehneet minun eteeni paljon hyvää työtä, ja tämä sopimus on samalla tunnustus heidän toiminnalleen. Kiitos tästä kuuluu myös heille, toteaa Miki tyytyväisenä.
Unitedin päävalmentaja Ari Hjelmin mielestä Sipiläinen on oiva hankinta joukkueelle.
- Miki on puhdas hyökkääjä. Hän on aktiivinen ja ennakkoluuloton maalintekijä, jonka otteita A-nuorten SM-sarjassa olemme seuranneet tiiviisti. Mikillä on kova halu kehittyä, ja Unitedissa hän pääsee harjoittelemaan hyvien pelaajien kanssa. Haluamme näin tarjota nuorelle, tavoitteelliselle pelaajalle mahdollisuuden päästä eteenpäin urallaan.
- Miki on hyvä osoitus Ilveksen laadukkaasta juniorityöstä sekä Tampere Unitedin ja Ilveksen tiiviistä yhteistyöstä. Solmittu kolmivuotinen sopimus sopii hyvin meidän strategiaamme, ja antaa pojalle myös hyvät mahdollisuudet kehittyä, toteaa Tampere Unitedin toimitusjohtaja.
