Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mikä sinut saisi lenkkipolulle? Tutkimus selvitti, millainen palkkio motivoi

9:31Huonot liikuntamuistot saavat jäämään sohvalleKATSO MYÖS: Lapsuuden huonot liikuntakokemukset voivat johtaa liikkumattomuuteen. Koululiikunta voi onnistua traumatisoimaan liikuntasuhdetta.
Julkaistu 18.04.2024 11:27

Maria Aarnio

maria.aarnio@mtv.fi

Kuntoprojektia aloittelevat voisivat hyötyä tutkimuksessa käytetyistä palkintonikseistä.

Liikkuminen olisi eduksi, mutta aina se ei huvita. Mikä auttaisi?

Ainakin raha, selvisi Circulation-lehdessä julkaistussa tutkimuksessa. Kenties vähemmän yllättäen esimerkiksi kylmän käteisen tarjoaminen sai ihmiset lisäämään aktiivisuuttaan.

Lue myös: Eikö aika riitä urheiluun? Helppo tapa lisätä liikuntaa päivään

Treenistä sai pisteitä tai rahaa 13 euroa viikossa

Tutkimusta tehtiin 2019–2024. Mukana oli yli tuhat aikuista, joilla oli kohonnut riski vakaviin sydänterveyden ongelmiin.

Osanottajat käyttivät aktiivisuusmittareita; he asettivat tavoitteekseen lisätä päivittäistä askelmääräänsä 33–50 prosenttia tai minkä tahansa määrän, joka on suurempi kuin 1 500 lisäaskelta nykyiseen päivittäismäärään verrattuna.

Lue myös: Istutko paljon? Jo tämä määrä liikettä voi auttaa pelastamaan terveytesi

Tämän jälkeen henkilöt jaettiin neljään ryhmään, joille tarjottiin erilaisia palkintoja liikuntatavoitteiden saavuttamisesta. Yksi ryhmä sai pelillisiä palkkioita, toinen rahaa ja kolmas ryhmä kumpaakin. Nelosryhmä toimi kontrolliryhmänä eikä sen jäseniä palkittu mitenkään. He saivat vain askelmittarin, sekä tietää päivittäisen askelmääränsä.

Pelillinen palkkio tarkoitti käytännössä kerättäviä pisteitä, joita kuitenkin saattoi myös menettää, jos jonain päivänä ei päässyt tavoitteeseensa. Pisteillä pääsi korottamaan omaa "tasoaan", ja korkeimmalle tasolle päässyt sai lopulta palkinnon.

Raharyhmälle yksinkertaisesti maksettiin 14 dollaria, siis noin 13 euroa, viikossa; jos askeltavoitteeseen ei jonain päivänä päässyt, menetti summasta heti kaksi dollaria.

Lue myös: Rivakampi kävelytahti kannattaa – tutkimus löysi selkeän terveyshyödyn

Tuplapalkkio toi tuloksia

Ennen tutkimusta jokaisen ryhmän jäsenet kävelivät päivittäin noin 5 000 askelta. Vuoden kuluttua he olivat onnistuneet lisäämään päiväaskelmääriään yli 1 500 askelta.

Kontrolliryhmään verrattuna eniten lisäaskelia kerryttivät he, jotka saivat sekä rahaa että pelata pistepeliä; tämä ryhmä käveli keskimäärin 868 askelta enemmän päivässä. Peliryhmän lisäys oli 538 askelta, raharyhmän 492.

Tuplapalkkion saaneet myös paransivat päivittäistä liikuntamääräänsä jopa puoli vuotta palkintojen päättymisen jälkeenkin.

Tutkijoiden mukaan kuntoprojektia aloittelevat voivat käyttää tutkimusmallin periaatteita elämässään. Itselleen voisi antaa välittömän palkkion treenistään.

– Tutkimus osoittaa, että on helpompi ajatella tätä päivää kuin tulevaisuutta, olipa kyseessä sitten sydänterveyttä pitkällä aikavälillä tukeva liikkuminen tai säästäminen tulevaa tavoitetta, kuten yliopistoa tai eläkkeelle jäämistä, varten, kuvasi tutkimusta tehnyt Alexander C. Fanaroff tiedotteessa.

Lue myös: Treeniä aamulla, iltapäivällä vai illalla? Tutkimus selvitti, mihin aikaan päivästä kannattaa hikoilla

Lue myös: Onko motivaatio liikkumiseen hukassa? Kaikki nämä hyödyt liikkumisesta saat heti, parissa viikossa tai parissa kuukaudessa

Katso myös: Motivaatio on vessapaperia eikä sitä pidä odotella: "Jos kävelee kymmenen minuuttia päivässä, se on 60 tuntia vuodessa"

8:40Lempeitä treeniliikkeitä kehollesiTreenivinkkejä antamassa tanssi-, jooga- ja pilatesopettaja Fatima Witick.

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!

Lähteet: The Washington Post, National Institutes of Health

Lisää aiheesta:

Nyt on helppo! Tutkimuksen mukaan superlyhyt treenipyrähdys puolittaisi sairausriskinIstutko paljon? Jo tämä määrä liikettä voi auttaa pelastamaan terveytesi Tutkimus: Näin nollaat istumisen kohtalokkaat vaikutuksetHaluatko elää pidempään? Pidä mielessäsi ainakin kävelyn superluku 3 967Tutkimus: Jo tämä määrä liikuntaa päivittäin vähentää ennenaikaisen kuoleman riskiäUnohda paikallaan junnaava askeltavoite! Tämä tapa on "uusi 10 000 askelta päivässä"
LiikuntaHyötyliikuntaRahaTutkimustuloksetUutisohjelmien aiheetTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Liikunta
  • 23.10.22:55
    Kehonrakennus

    Kosi lavalla – vain kuukausia myöhemmin 31-vuotias kehonrakentaja on kuollut

  • 23.10.18:50
    Vanhukset

    Ikäraja 100 vuotta – näiden teräsmiesten kuntopiiriin ei kuka tahansa pääse

  • 22.10.12:30
    Viiden jälkeen

    Moni urheileva lapsi ja nuori kärsii rasitusvammoista – näin niitä voi ehkäistä

  • 21.10.18:23
    Kehonrakennus

    Lihaskimppu antoi palaa – kovaa tekstiä kilpasiskon Olympia-voitosta

  • 20.10.19:03
    Ravitsemus

    Näin ehkäiset murtumia – nappaa vinkit oikeanlaiseen liikuntaan