Liikunnan ja urheilun avokätisenä tukijana tunnettu Mika Anttonen toivoo urheilujärjestöjen paneutuvan huolella lasten ja nuorten asioihin. Anttonen peräänkuuluttaa päämäärien ja arvopohjan kuntoon laittamista junioriurheilussa. Viime viikolla jääkiekon Liigan Alumni-tapahtuman seminaarissa puhunut Anttonen muistuttaa, että oman lajin tai oman yhteisön arvoja pitää tutkia rehellisesti ja aidosti.
– Pitää miettiä, mitä oikeasti voimme tehdä ja millaiset arvot ja strategia toiminnallamme ovat, Anttonen sanoo.
Anttonen luetteli esimerkkinä omistamansa Vierumäen urheiluopiston arvoja: luonto, hiki, perinne ja hymy.
Turussa järjestetty seminaari pureutui liikunnan ja urheilun rahoituksen tulevaisuuteen. Energia-alan yrittäjä Anttonen on tukenut vuodesta 2016 lähtien vähävaraisten perheiden jääkiekkoharrastusta miljoonalla eurolla vuodessa. Jääkiekkoliitolla oli sitä ennen jo oma tukijärjestelmänsä.
Lapset turvallisesti harrastamaan
Anttosen mielestä Suomessa on tehty varsin hyvää työtä liikunnan ja urheilun eteen, mutta parannettavaa riittää. Urheiluseurojen toiminnan pitää olla läpinäkyvää, niin että esimerkiksi vanhempi, jolla ei ole lajista kokemusta tai joka ei tunne entuudestaan lainkaan joukkueen valmentajia tai toimihenkilöitä, uskaltaa turvallisin mielin jättää jälkikasvunsa harrastuksen pariin.
Anttonen huomauttaa urheilun arvopohjan olleen välillä järkyttävä. Hän palaa vielä yli 20 vuoden taakse, Lahden vuoden 2001 dopingskandaaliin.
– Muistan elävästi, kun musta lakana vedettiin sponsoriseinän yli Lahdessa, kun silloinen Hiihtoliiton puheenjohtaja Paavo M. Petäjä alkoi selittää dopingsotkua suorassa tv-lähetyksessä, Anttonen muistelee.