Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mies raiskasi 15-vuotiaan uimahallissa Turussa

Rikos alkoi pojan ollessa suihkussa.
Rikos alkoi pojan ollessa suihkussa.MTV Uutiset
Julkaistu 27.06.2024 15:39
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Mies raiskasi vuoden 2022 syyskuussa 15-vuotiaan pojan uimahallissa Turussa.

40-vuotias mies oli lähellä uimahallin sulkemisaikaa mennyt suihkussa olleen pojan luo, puristanut tätä takapuolesta ja ottanut tätä peniksestä kiinni. 

Miehen irrotettua otteensa oli poika mennyt saunaan, jonne mies hetken päästä tätä seurasi. Lauteilla mies oli ehdottanut pojalle anaaliyhdyntää, josta poika kieltäytyi. Silloin mies meni pojan eteen polvilleen, kosketteli tämän penistä ja otti sen suuhunsa. Hän yritti myös saada poikaa tyydyttämään häntä.

Saunatiloissa ei ollut pojan ja miehen lisäksi muita.

Kun mies lopetti pojan koskettelun ja alkoi kosketella itseään, poika lähti suoraan saunasta pukutiloihin käymättä suihkussa ja siitä ulos soittamaan hätäkeskukseen.

Poika ja hänen paikalle kutsumansa isä estivät miestä poistumasta alueelta, ja tämä otettiin kiinni uimahallin ulkopuolella.

Koska poika ei ollut käynyt suihkussa, pystyttiin hänestä ottamaan DNA-näytteet, jotka tukivat kertomusta seksuaalisesta kanssakäymisestä.

Lue myös: Mies ja nainen salakuvasivat lapsia uimahalleissa ja hyväksikäyttivät törkeästi 15-vuotiasta – hovioikeus alensi naisen rangaistusta

Yli 4 vuotta vankeutta

Oikeus katsoi, että teko aiheutti pojassa hämmentymisen ja lamaantumisen, jonka vuoksi hän ei pystynyt vastustamaan tekoa. Lisäksi hänellä oli diagnosoitu häiriö, joka entisestään vaikeutti hänen kykyään puolustaa itseään tilanteessa.

Vuonna 1982 syntynyt Mahdi Alcheikh tuomittiin törkeästä lapsenraiskauksesta 4 vuodeksi 2 kuukaudeksi ehdottomaan vankeuteen. 

Hänet tuomittiin maksamaan pojalle 4000 euroa korvausta psyykkisestä haitasta ja 8500 euroa kärsimyksestä.

Tuomio ei ole lainvoimainen.

Lue myös: Mies pyysi lupaa koskettaa 13-vuotiaan intiimialueita uimahallissa – hovioikeus vapautti syytteistä, mutta määräsi pojalle korvaukset

Lisää aiheesta:

Teinipoikaa esittänyt mies houkutteli lapsen kotiinsa hyväksikäytettäväksi – huijasi myös vanhempiaMies pyysi lupaa koskettaa 13-vuotiaan intiimialueita uimahallissa – hovioikeus vapautti syytteistä, mutta määräsi pojalle korvauksetVanhus ahdisteli 11-vuotiasta poikaa uimahallissa Vantaalla – hyväksikäyttäjän ontuvat selitykset eivät menneet läpi oikeudessa 17-vuotias käytti hyväkseen 14-vuotiasta tyttöä elokuvateatterin lukitussa vessassaRaiskaaja talutti naisen autoon ja vei tältä neitsyyden – pakotti suuseksiin, kun huomasi naisen vuotavan vertaUhkasi HIV:llä ja raiskasi uhrin – tuomio myös 14-vuotiaan hyväksikäytöstä
RaiskausLapsen seksuaalinen hyväksikäyttöTurkuKäräjäoikeusUutisohjelmien aiheetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Raiskaus
  • 22.10.13:57
    Seksuaalirikokset

    Epäillyssä laivaraiskauksessa on nyt kolme tekijää

  • 18.10.21:38
    Seksuaalirikokset

    Aftonbladet: Nuoren suomalaisnaisen joukkoraiskauksesta epäillyt neljä miestä päästetty vapaaksi

  • 18.10.13:21
    Ruotsi

    Neljää epäillään naisen joukkoraiskauksesta Viking Gracella – epäillyt ja uhri Suomesta

  • 7.10.12:15
    Poliisi

    Yle: Poliisimiehen epäillään raiskanneen naisen Helsingin poliisilaitoksen tiloissa

  • 2.10.05:36
    Ihmiskauppa

    Isot ihmiskauppakäräjät alkoivat – HS: Uhreja vietiin seksikartanoon