Merkkivaatteita ei kannata säilyttää varastotiloissa tai autossa.
Viime vuosina vaatevarkaudet ja -ryöstöt ovat olleet kasvussa. Vaatteita viedään erityisesti varastotiloista, autoista ja urheilu- sekä liikuntatiloista. Valitettavasti vaatteita saatetaan ryöstää kadullakin.
Esimerkiksi vuonna 2022 Itä-Uudenmaan poliisi kertoi olevansa huolissaan ilmiöstä, jossa alaikäiset lapset ja nuoret ryöstivät muilta alaikäisiltä esimerkiksi merkkivyön, ulkotakin tai jopa merkkikengät.
Tänä vuonna Oulun poliisi puolestaan tiedotti alaikäisten tekemiksi epäiltyjen ryöstöjen määrän nousseen Oulun seudulla tämän vuoden alkupuolella. Myös näissä nuorten tekemissä ryöstöissä vietiin esimerkiksi merkkivaatteita.
Kerroimme myös espoolaisesta Senjasta, jonka alaikäinen lapsi kavereineen ryöstettiin bussissa. Lapselta vietiin Louis Vuittonin laukusta tehty kopio ja kaverilta lippis.
– Suositut merkit ja näyttävät vaatekappaleet kiinnittävät varkaiden huomion, minkä lisäksi esimerkiksi takit ja laukut ovat helppoja ja nopeita ryöstettäviä. Valitettavasti on raportoitu myös yksittäisiä tapauksia, joissa uhri on väkivalloin pahoinpidelty. Tällaiset tapaukset ovat onneksi olleet erittäin harvinaisia, kertoo Pohjola Vakuutuksen korvauspäällikkö Sini Kujala tiedotteessa.


