Jo lähes puolet suomalaisista lukee sanoma- tai aikakauslehteään viikoittain mobiililaitteilla, paljastaa Kansallinen Mediatutkimus.
Vaikka mobiililaitteilla lehtiä lukee lähes puolet kansasta, lehden painettu versio on silti edelleen selvästi suosituin tapa lehden sisällön seuraamiseen.
Sanomalehtiä seurataan maassamme entistä enemmän usealla lukuvälineellä. Viime syksynä neljännes suomalaisista käytti lehden lukemiseen useampaa kuin kahta välinettä.
Miehet ovat monilaitekäytön edelläkävijöitä sekä sanoma- että aikakauslehtien lukijoina. Ikäryhmistä useilla laitteilla lehtiä lukevat eniten nuoret.
Lehden lukeminen tietokoneella on hienoisessa laskussa, kun taas matkapuhelimella ja tabletilla lukemisen suosio kasvaa tasaisesti.
Yhdeksän kymmenestä suomalaisesta lukee lehden painettua versiota viikoittain. Päivittäin näin tekee kolme viidesosaa väestöstä.
Painettujen lehtien lukijamäärät ovat supistuneet hieman. Lukijamäärä väheni 3,2 prosenttia verrattuna kevään 2013 lukuihin.
Kansallinen mediatutkimus on printtimedia-alan yhteinen tutkimuskokonaisuus. Levikintarkistus tekee tutkimuksia säännöllisesti.
Uusimmat
-
23:26
Kreml: Ukrainan rajan läheisillä venäläisalueilla lähetettiin Putinin väärennetty puhe – MTV seuraa sotaa
-
22:52
Mitä astronautit syövät avaruudessa? Mars-lennoille kehitettiin nyt jotain ennennäkemätöntä
-
22:23
EU asetti pakotteita oppositioaktivisti Kara-Murzan vangitsemiseen osallistuneille venäläisille virkamiehille
-
22:16
Craig Breenin kumppani juoksi huippuajan – julkaisi kuvan koskettavasta yksityiskohdasta
-
22:13
Asuntokaupan myyntiluvut jatkavat karua linjaa: "Näin vaikeaa tilannetta ole ollut koskaan"
-
21:38
EKP:n pääjohtaja varoittaa hintapaineiden jatkuvan
-
21:31
Puolueeton Sveitsi kohtaa painetta muilta mailta – missä menee Sveitsin rajat?
-
21:15
Taksikuski Kari Pajunen kuristettiin tajuttomaksi kesken työvuoron Vantaalla – hyökkääjälle tuomio
-
21:00
"Joko voidaan avata samppanja?" – Salkkarit-Sallan pienokainen syntyy
-
20:56
Väite sotarintamalta: Ukraina saanut Leopard-tankkeja käyttöönsä taistelukentille
-
20:50
Joonas, 28, on valmis rakastumaan Love Islandilla – näin hän kuvailee unelmakumppaniaan
-
20:31
Lionel Messin lähdöllä miljoonaluokan seuraus
-
20:30
Leijonien MM-hyökkääjä teki NHL-sopimuksen
-
20:21
Nainen puukotti miestä 9 kertaa kuukausia jatkuneen lähisuhdeväkivallan päätteeksi – oikeuden mukaan "ei hengenvaaraa"
-
20:20
Miten Ukraina ja Venäjä mahtuvat samaan neuvottelupöytään Helsingissä? Näin vastaa ulkoministeriö
-
20:14
Näinkin voi käydä: Juoksumatto veti naisen leggingsit nilkkoihin kesken treenin
-
20:00
Nämä parit muodostuvat ensimmäisessä Love Island -jaksossa – varo juonipaljastuksia!
-
19:51
Elina Lampela seiväskisan voittoon Tshekissä
-
19:44
Yhdysvalloissa republikaanien presidenttiehdokaslista kasvaa – entinen varapresidentti Mike Pence ilmoittautui kisaan
-
19:21
Marketan poika joutui vankilaan – alkusokista toivottuaan äiti päätti toimia vankien hyväksi: "Minulla on nyt toivo"
-
Lataa lisää